Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Barevná fotografie z černobílé

8. dubna 2006 00:23 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Minulý týden jsem na Netu zaregistroval zmínku o programech, které dokáží obarvit ČB fotografie. Dokonce některé recenze slibovaly výsledky, nad kterými budeme mile překvapeni. Stáhnul jsem si dva zástupce těchto programů a vyzkoušel na vlastní kůži, co je na tom pravdy.

obarvení černobílé fotografiePrvní z nich Akvis Coloriage se instaluje jako plug-in do některého z grafických editorů, které používáte. Zkoušel jsem ho v PS 8. V nabídce je potom veden pod filtry, ale nejdřív je nutno převést fotografii do barevného prostoru RGB. Oba programy fungují na stejném principu detekci okrajů a hran objektů. Pouze je nutné ohraničit příslušnou plochu barvou, kterou na ni budeme chtít aplikovat. Je možné vybrat libovolnou barvu a nebo některou z přednastavených, které jsou ve skupinách jako např. Vlasy, rty, obloha, voda atd.

Druhý z nich Recolored je samostatná aplikace fungující na prakticky úplně stejném principu jako první. Opět je nutné ohraničit plochy myší barvou, kterou potom budeme chtít na zvolené místo použít. Opět je možno vybírat barvy z již připravených skupin, které jsou v podstatě shodné?..zajímalo by mě, kde čerpali tvůrci inspiraci, resp. kdo od koho obšlehnul původní myšlenku ;o)

Suma-sumárum žádný zázrak se nekonal. Konečný výsledek bude nakonec vypadat podle toho, kolik práce si dáte s přesným vyznačením jednotlivých barevných ploch a nakolik se trefíte do příslušné barvy, aby to vypadalo reálně. Zkušenějšímu uživateli Photoshopu nebo jiného grafického editoru tyto programy nepřinesou nic nového, co by nebyl schopen vytvořit přímo v nich pomocí stávajících nástrojů a při troše pečlivosti si dovolím tvrdit, že i s lepšími výsledky. Může to být dobrá volba pro začátečníky, ale rozhodně nečekejte žádné zázraky. Aby fotografie vypadala použitelně, je potřeba si s ní opravdu vyhrát a pořád to nebude ?jaksi? ono. Přesto lepší výsledky při srovnatelném množství času, které jsem stejné fotografii věnoval (jen pár minut) jsem dostal z druhého z nich Recolored. I práce s ním mi přišla intuitivnější a jaksi víc mi sedělo ovládání.

Prostě nejlepší je to co chci mít barvené nafotit na barvu a ne to obarvovat až dodatečně. Chápu, že archivní fotografie staré 50 i více let ani na barvu možné fotit nebylo, ale k tomuhle druhu snímku ta ČB prostě patří a tak bych to i nechal.

Na závěr slovy tety Kateřiny: ?A rád bych viděl toho smělce, který by se pustil do obarvování ČB podzimních stromů, kde téměř každý list hraje jinou barvou :-)?.

K vyzkoušení jsou oba programy v trial verzi na následujících stránkách:

http://www.recolored.com/
http://akvis.com/en/index.php

Přečteno: 11928x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.