Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Digitální fotorámečky

30.10.2007 11:20 | Rubrika: Blog

Digitalizace v oblasti fotografie zase o nějaký kus pokročila. Po digitálních fotoaparátech jsou dnes již k dostání i digitální fotorámečky. Jeden z nich jsem měl minulý týden možnost vyzkoušet a musím říct, že to nevypadá vůbec špatně. Konkrétně šlo o 8″ model od Kodaku, tedy s úhlopříčkou 20cm a rozlišení 800×480px při poměru zobrazení 16:9.

Na trhu jsou momentálně k dispozici i menší, ale samozřejmě i podstatně větší fotorámečky až do úhlopříčky 15″ (38,1cm) a to už musí být slušné pokoukání :-) Bohužel ta cena už je přes 10.000,-Kč. digitální fotorámeček

Model, který jsem měl k dispozici měl i vnitřní paměť o kapacitě 128MB, levnější modely bohužel vestavěnou pamětí nedisponují a je tak potřeba mít data uložená na paměťové kartě. Kromě statického JPG, podporuje i videosoubory v AVI, MOV, MPG1a4 a MP3 audio soubory. Lze nastavit jeden stálý obrázek nebo slideshow s různými prolínacími efekty v několika časových intervalech.

Jediné, co mi trochu vadilo, je nutnost mít rámeček neustále připojený do sítě, neobsahuje žádnou vnitřní baterii a nelze jej tak použít jako jakési digitální album. Je možné, že některý z jiných modelů i tuto funkci má a pokud ne, tak je to spíš otázka času.

Místo klasických papírových albumů tak s sebou za nějakou dobu budeme nosit tyto digitální LCD albumy, na paměťových kartách uložené svoje rodinné fotografie, domácí video a co já vím co ještě. Pro mě zatím ale ještě pořád klasická papírová fotografie vede, ale bohužel asi i ona bude převálcována digitální technikou obdobně jako klasické fotoaparáty.

...a pokud ve svých uvahách zabrouzdám do ještě trochu vzdálenější budoucnosti, tak možná přijde i doba, kdy budou výstavní síně s nástěnnými LCD nebo plazmovými panely a fotograf si pouze přinese digitální data, nebo je pošle přes Internet. Zatím si ale ještě budu chvilku užívat krásu klasických papírových ČB fotografií :o)

Přečteno: 3744x


Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.