Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Funkce, které byste na Vašem digitálu oželeli

4. února 2009 10:46 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Na stránkách: http://www.crunchgear.com/2009/01/26/five-features-point-and-shoots-need-to-lose/ je seznam osmi obvyklých funkcí, kterými disponují zejména digitální kompakty, ale týká se to i DSLR, které jsou podle autora zbytečné. Celkem zajímavé čtení, s něčím souhlasím zcela s něčím pouze částečně:

  1. digitální zoom - jde opravdu o marketingový trik, kdy ořezáním výsledného obraz dojde „jakoby k prodloužení ohniska". Tohle určitě provedete lépe a s lepšími výsledky v nějakém grafickém editoru.
    Index zbytečnosti: 10
  2. příliš mnoho pixelů - kolik jste vytiskly fotografií větších než 20×30cm? Pro nejběžnější fotografie do rodinného alba 10×15cm Vám úplně postačí fotoaparát s 2MPix rozlišením a kvalitní optikou. Cokoli navíc pouze zbytečně zabírá místo na HDD a prodlužuje dobu úpravy fotografie v grafickém editoru. 5MPix u digitálních kompaktů je pro běžné použití plně postačující u DSLR a náročnější práci jsem zatím víc jak 10MPix nepotřeboval.....důležitější je pro mě v tomto ohledu kvalita optiky a hladina šumu na snímači.
    Index zbytečnosti: 6
  3. vysoká citlivost - tohle mně zas až jako úplná zbytečnost nepřijde, samozřejmě ISO vyšší než 10.000 je pro kvalitní produktovou nebo portrétní fotografii nepoužitelné, ale pro specifické grafické ztvárnění a po převodu do BW nemusí být šum zrovna na překážku.
    Index zbytečnosti: 2
  4. detekce úsměvu - pro babičky fotící si vnoučata možná zajímavá funkce, ale jina no... Index zbytečnosti: 9
  5. simulace zvuku závěrky - asi nikdo nepochybuje o tom, že zrovna tahle funkce nemá na kvalitu výsledné fotografie žádný vliv. Ale tady je vidět, jak se mladší bratříček zuby nehty drží svého strašího kinofilmového brášky a snaží se ho napodobovat, ačkoli k tomu není žádný důvod. Jinak jako zvuková výstraha: „pozor v mé blízkosti někdo fotí" to není úplně marné.
    Index zbytečnosti: 8
  6. úpravy fotografií přímo v přístroji - asi opravdu převod např. do sépie atd. provedete s lepšími výsledky následně v grafickém editoru, ale znám uživatele, kteří se zrovna tímto nechtějí zabývat a učit se ovládání nějakého dalšího softwaru pokládají za mrhání časem. Pro ně si myslím, že to přínos má.
    Index zbytečnosti: 3
  7. příliš mnoho zbytečných režimů - noční portrét, jídlo, hvězdná obloha, ohňostroj, letecké fotky atd. Kolikrát za životnost přístroje tyto a další režimy asi člověk použije?! Jaké přístroj nastaví pro tyto režimy parametry jako clona, čas, ISO, WB snad netuší ani výrobce.
    Index zbytečnosti: 9
  8. obslužný software dodávaný s přístrojem - asi jak který. Třeba software dodávaný s DSLR na zpracování RAWu používám k plné spokojenosti dodnes, ačkoli bych samozřejmě pořídil sofistikovanější C1 nebo Lightroom, ale samozřejmě za jiné peníze.
    Index zbytečnosti: 4

No, to je čistě můj osobní názor na oněch 8 prezentovaných zbytečností, bez kterých byste se na svém digitálu obešli :-)

Přečteno: 6306x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.