Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Jak jsem dopadl na maratonu 2014

13.5.2014 16:10 | Rubrika: beh

Byl jsem zařazen do koridoru J, což obnášelo fakt, že po startovním výstřelu jsme se posouvali v jednolitém davu 8.5 min. ke startovní čáře. Pak se již konečně dalo rozběhnout a i přes poměrně velký počet lidí se běželo celkem hladce a vzájemně jsme si nijak zvlášť nepřekáželi.

Až do 10. km jsem si užíval trasu a atmosféru a podle plánu držel tempo kolem 5:17 min/km. První signál, že to nepůjde úplně hladce přišel zhruba na 13. km, kdy přišla menší krize...cítil jsem, že se mi neběží tak lehce jako obvykle, ale po 1/2 km jsem to rozběhal a pravidelně občerstvoval a doplňoval energii.

21. km podle plánu jsem držel tempo a zhruba v této chvíli začalo pršet, nejdřív mírné přeháňky a pak celkem vydatný májový deštík, ale ten tolik nevadil. Horší byl poměrně silný protivítr především na delších rovinkách.

30. km tempo stále ještě podle plánu a vše podle mezičasů rozběhnuto na cílový čas kolem 3:50:00. Bohužel zhruba v této fázi mi začalo nepříjemně píchat v pravém boku pod bránicí. Nebyl jsem schopen v protivětru dostatečně udýchat zvolené tempo a musel zvolnit.

Po tom, co jsem zažehnal tenhle problém jsem se již bohužel nedostal zpět do potřebného závodního tempa. Nohy úplně vytuhly a začaly mě bolet stehna a kyčle. Pomalým tempem jsem doběhl až na 35. km s tím, že se to třeba zlomí, ale spíše se to zhoršovalo. Abych předešel křečím a totálnímu nárazu do zdi, střídal jsem chůzi s během a tímto způsobem se doplazil až na 41. km. Poslední kilometr a 200 m jsem si pak již doběhl sice pomalu, ale v kuse.

Výsledný čas 4:07:13.

Nezažil jsem v cíli žádný nával euforie, ani příval endorfinů, jak se v příspěvcích prvomaratonců objevuje. Jediné co jsem v tu chvíli cítil, bylo zklamání z výsledného času i samotného závěru maratonu. Od 35. km to byl úplně jiný závod a došlo na to, čemu jsem se chtěl vyhnout...více-méně pěší turistika.

Jediné čeho jsem si na maratonu užíval, tak byla příprava. Bavilo mě navyšovat zátěž a sledovat rostoucí výkonnost a klesající váhu. Na konci přípravného období jsem si v tréninku zaběhl hned několik osobních rekordů. Tady platilo, že cesta je cíl!

Bohužel v den D jsem se nepotkal s tou pravou formou a už dopředu jsem věděl, že šance k nápravě se hned tak opakovat nebude.

Maraton jsem tedy dokončil, ale maratoncem se rozhodně necítím být. V nejbližší době se zaměřím hlavně na střední a kratší tratě. Dlouhé běhy přes 2 hodiny si zatím nedokážu užívat a cítím, že tohle nemá s během pro zdraví nic společného.

Přečteno: 3419x


Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.