Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Pentax 645N

21.7.2008 09:43 | Rubrika: Blog

Nakoukl jsem prostřednictvím Pentaconu Six TL do světa středního formátu a během chvíle mi bylo jasné, že tohle je další krok kupředu od kinofilmu a že už jsem asi na tuhle plochu negativu dozrál :-)Pentax 645N

Čtverec dokáže být krásný, ale za ta léta jsem si přece jen zvykl komponovat na obdélník a čtverec mi úplně až tak nesedl. Nejdříve jsem pokukoval po nějaké „Mamče", ale nakonec to vyhrál středoformátový Pentax 645N. Jsem věrný firmě.....alespoň v tom analogu :-)

Prodal jsem podstatnou část kinofilmového vybavení, přihodil pár peněz a koupil tuto kameru nejdříve se základním objektivem SMC Pentax-FA 645 75/2.8 a následně k němu dokoupil ještě portrétní SMC Pentax-FA 645 200/4 IF. Jako širokáč zatím používám přes redukci MC Flektogon 4/50 ze Sixe. Má to jedinou chybu, že s tímhle objektivem tělo neměří expozici. Ale protože jej hodlám využít hlavně na krajinu a ze stativu, tak myslím budu mít dost času na proměření záklaďákem.

Jinak musím říct, že mě tenhle mazlík vážně dostal. Je to krásný kus poctivého železa a přesto, že jde o středoformátovou kameru, pracuje se s ním jak s větší a těžší zrcadlovkou. Krásně se drží, hlavně díky postrannímu gripu na tužkové baterie. Protože jde o jednu z mála autofocusových středoformátových kamer, tak se obraz komponuje klasicky přes pentaprismový hledáček.....a je to opravdu slušné kino. Další obrovskou výhodu, alespoň pro mě vidím v tisku expozičních údajů mimo políčko u každé fotografie. Jediné co je trochu nevychytané je zvuk po expozici při převíjení svitku.....tím by se opravdu dali plašit špačci na vinicích, takže do divadla to rozhodně není :-)

Už jsem protáhl několik svitků a těším se na další. Každému vyhovuje něco jiného a já zjistil, že tenhle Pentax je prostě moje krevní skupina!

Přečteno: 14421x


Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.