Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Umělá vinětace v Gimpu

13.10.2009 13:11 | Rubrika: Gimp

Vinětace bývá zpravidla u objektivů nežádoucí a jde o jednu z vad optické soustavy, která se projevuje nižším jasem v okrajových částech fotografie. V určitých případech ale může vinětace dodat fotografii charakteristický vzhled a tmavší okraje soustředí lépe pozornost na hlavní objekt.

V následujícím článku Vám ukáži triviální postup, jak takovou umělou vinětaci vytvořit pomocí grafického editoru Gimp (verze 2.6.).


puvodni fotografie

vysledna fotografie

Postup je následující:

 1. Otevřeme fotografii v editoru Gimp a pokud nemáme, zobrazíme paletku vrstvy (CTRL + L)

  vrstvy

 2. Vytvoříme novou vrstvu - první tlačítko vlevo dole (prázdný list) v paletce vrstvy nebo pomocí příkazů VRSTVA -> NOVÁ VRSTVA
  V dialogu pro novou vrstvu vybereme Barvu popředí ev. Barvu pozadí, podle toho, kde máme černou barvu (dva překrývající se obdélníky v hlavním panelu nástrojů). Ve výchozím stavu je černá nastavena jako barva popředí.

  nova vrstva

 3. Pozadí s fotografií nám překryje nová vrstva, která je celá černá. Abychom lépe viděli kde budeme vytvářet výběr nastavíme menší krytí horní černé vrstvy na cca 40 - 50. Nyní zvolíme nástroj „Výběr eliptických oblastí" (L) nahoře v hlavním panelu nástrojů a tažením vytvoříme eliptický výběr.

  vyber

 4. Nyní, aby nebyl přechod eliptického výběru ostrý, ale byl plynulý je nutné nastavit zaoblení výběru. Zvolíme VYBRAT -> ZAOBLENÍ. Hodnotu zaoblení je nutné zvolit podle celkové rozlišení fotografie, velikosti výběru atd. Doporučuji metodu pokus-omyl, dokud se Vám výsledek nebude líbit.

  zaobleni

 5. Výběr smažeme klávesou DELETE a zrušíme výběr okolní oblasti VYBRAT -> NIC
 6. V samotném závěru už jen na paletce pro práci s vrstvami u horní nové vrstvy pomocí jezdce „Krytí" nastavíme „sílu" vinětace.

Toť vše Cool Je samozřejmě důležité vyzkoušet vlastní parametry pro konkrétní typ fotografie.

Přečteno: 18215x


Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.