Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Z barevné fotografie černobílá

14. dubna 2006 19:12 | Rubrika: Gimp
Kategorie: ,

Ještě než se pustíme do převodu barevných fotografií na černobílé, bude dobré si objasnit barevné režimy, se kterými Gimp pracuje.

Obrazové režimy

Gimp umožňuje podobně jako Photoshop použití několika různých systémů prezentace barev. V každém systému jsou základní barvy, pomocí nichž lze namixovat všechny ostatní. Jednotlivé systémy najdeme v nabídce: OBRÁZEK -> REŽIM. Jsou zde k dispozici systémy RGB, Odstíny šedi, Indexovaná barva.

RGB

- nejpoužívanější barevný režim, se kterým budeme pracovat prakticky pořád. Tento systém generuje barvy tak, že mixuje základní barvy světla - červenou (red), zelenou (green) a modrou (blue).
Mají-li všechny nastavenou plnou intenzitu, výsledkem je bílá barva, je-li jejich intenzita nulová, výsledkem je černá barva. Pokud nebudeme chtít z nějakého důvodu pracovat v jiném režimu, je obvykle systém RGB tím nejvhodnějším pro práci v Gimpu. Všechny příkazy a nástroje pracují v tomto režimu, pro ostatní režimy je nabídka nástrojů omezená.

Stupně šedi

- obraz v tomto režimu obsahuje podobně jako černobílá fotografie, pouze hodnoty jasu. Neobsahuje žádné informace o odstínu nebo sytosti (ty jsou charakteristické pro barevné obrazy). Obraz je prezentován pomocí 256 odstínů šedé, kdy 0 je absolutní černá a 256 absolutní bílá barva.

Indexovaná barva

- tento systém umožní přiřadit 256 nebo ještě menší počet barev obrazu a tím reprezentovat miliony barev v případě plně barevného obrazu. Pokud zvolíme tento systém, zobrazí se dialogové okno, kde je možno nastavit ještě další parametry indexace, a tím dosáhnout zvláštních efektů.

* bohužel v této verzi pořád ještě Gimp neumí pracovat v režimu CMYK (někde jsem zahlédl zmínku, že to lze obejít pomocí doplňkového plug-inu...porozhlédnu se a případně doplním)

Převod barevné fotografie na černobílou

Existuje několik možností, jak převést barevný obraz na černobílý:
1) První z možných způsobů již byl naznačen ve výčtu obrazových režimů. Nastavíme obrazový režim na Stupně šedi (Obrázek -> Režimy) a obraz bude reprezentován 256 odstíny šedé.
Pokud uložíme fotografii v tomto režimu, není již možný návrat k původní barevné podobě, ani není možné barevné tónování fotografie. Proto se tento způsob převodu jeví jako nejméně vhodný, přestože výsledná velikost souboru bude v porovnání s ostatními způsoby nejmenší.

odbarvení2) Odbarvení obrazu pomocí příkazů VRSTVA -> BARVY -> ODBARVIT. Tímto způsobem obrázek pořád zůstává v barevném režimu RGB, pouze je sytost všech tří barevných kanálů stažena na nulu.
Výsledná velikost souboru bude v tomto případě větší než pokud bychom převedli obrázek do stupňů šedi, ale na druhou stranu můžeme jednoduchým způsobem fotografii tónovat.
Pro tónování takto odbarvené fotografie využijeme příkazů VRSTVA -> BARVY -> VYVÁŽENÍ BAREV. V dialogovém okně pak najdeme 3 jezdce a proti sobě vždy dvě barvy azurová - červená, purpurová - zelená, žlutá - modrá. Vždy když jedné barvy přidáváme, ubíráme odpovídají barvy na druhém konci. Podrobně si popíšeme toto dialogové okno v některém z příštích článků.
Jen si zkuste nastavit jezdce tímto způsobem: (nejdříve ale musíte fotografii odbarvit)
žlutá -30; purpurová -5; červená +30.....výsledkem by měla být fotografie natónovaná do tzv. sépie.

3) Poslední způsob, který si ukážeme je převod na černobílou fotografii pomocí míchání kanálů. I při tomto způsobu zůstává fotografie pořád v barevném režimu RGB. Mixér kanálů zobrazíme pomocí příkazů FILTRY -> BARVY - MIXÉR KANÁLŮ.

míchání kanálů

Fotografii z barevné na černobílou převedeme jednoduše tak, že zaškrtneme políčko „Monochromatické". To ale není vše, tímto způsobem můžeme výrazně ovlvnit výsledné podání černobílého obrazu. Pomocí 3 jezdců pro 3 základní barvy: červená, zelená a modrá lze ztmavit nebo naopak zesvětlit cíleně ty plochy v obraze, které odpovídaly před převodem příslušné barvě.

Např. velmi často se v obraze ztmavuje obloha...to odpovídá modré barvě. Uchopíme tedy jezdce u modré barvy a tažením k levému okraji ztmavíme obraz (např. na -30). Aby nám ale zůstali zachovány černé a bílé body, je nutno o stejnou hodnotu, ale opačným směrem posunout jezdce i jedné nebo obou zbývajících barev (součet všech 3 barev by měl být 100%), to už záleží na našem záměru.

Převod pomocí míchání kanálů nám umožňuje největším způsobem ovlivnit výsledné podání černobílé fotografie. Bohužel někdy se s těmito úpravami objeví i nežádoucí šum, hlavně pokud výrazně pracujeme s modrým kanálem.

Toto jsou tedy 3 základní způsoby, jak v prostředí programu Gimp převézt barevnou fotografii na černobílou. Záleží už pouze na Vás, který ze způsobů budete používat, ale rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet poslední z nich tj. míchání kanálů :-)

Přečteno: 11954x

Komentář

  1. Izak · 14. dubna 2010 19:14 · # 

    CMYK nam v Gimpu tak dlouho chybel, az jsme zjistili, ze je vlastne na nic.

    CMYK ma maly gamut a de fakto znici RGB fotku, tedy je treba jenom prevod na konci pro stare tiskarny, na kterych uz ovsem netisknu. Ten plugin funguje, ale nikdy jsem jej v realu nepotreboval, jsou 2 a zajisti pouze prevod do CMYKu

    Ovsem, bezny LAB tiskne jenom v RGB a profi plottery uz nepouzivaji CMYK ale 12 a vice barev, min 8 a obecne uz se nazyvaji mnohe tech spise hexacolor … a tak se tedy tiskne v RGB a tiskarna si to sama prevede na svoje michani barev, popr. to lze udelat v RIP programu.
    Prevod z RGB je dnes mozny proto, ze tiskarny uz maji bohatsi gamut a tak neni nutno gamut degradovat, aby jsme nedostali spatny vysledek.

  2. Izak · 14. dubna 2010 19:15 · # 

    Ale diky Babelu a Geglu bude Gimp umet zajimavejsi veci a to konecne vicebit bitmapy nez 8bit/barvu ale temer libovolny, tedy jako v CinePaintu …. a bude na tom dokonce lip nez photoshop, ale zase kdo potrebuje vice bit nez 16 ;-) ) … kdyz monitor zvlada max 10bit/barvu a vicebit zvladaji pouze specialni monitory, nebo na HDR fotky hologram laserem do skla.

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.