Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Základní úpravy fotografií online na Pixlr.com

3. února 2011 09:05 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Od prvního článku, který jsem napsal na téma "Online grafické editory – úprava fotek přímo na Internetu" už uplynula nějaká doba a i vývoj těchto nástrojů pokročil. Rozhodně jednou z nejzdařilejších online aplikací je služba Pixlr.com. V tomto článku Vám popíši základní úpravy digitálních fotografií...od implementace nástrojů úrovně a křivky je to již velmi použitelné :-)

1) otevřet v prohlížeči adresu: http://www.pixlr.com/editor/ po načtení máte na výběr:
a) vytvořit nový obrázek, 
b) otevřít existující z Vašeho PC, 
c) otevřít obrázek z Internetu nebo 
d) z knihovny. 
Zvolíme "Open image from computer" a najdeme na disku příslušnou fotografii. Podporované jsou formáty jpg, gif, png, bmp a psd.

pixl.com uvod

2) rozvržení editoru je velmi podobné photoshopu. U levého okraje najdete patetku základních nástrojů, nahoře klasickou příkazovou lištu, hned pod ní lištu vlastností aktivního nástroje a u pravého okraje základní paletky "Navigator, Layers a History".

pixl.com rovrzeni

3) přepneme jazyk na češtinu. V příkazové liště zvolíme Language --> čeština

4) pokud není kompozice fotografie podle našich představ, ořízneme přebytečné místo. V levém pruhu nástrojů zvolíme nástroj pro ořez (vlevo nahoře). V liště vlastností máme na výběr u vlastnosti "Omezení"
- bez omezení (libovolný ořez)
- poměr stran (pevný poměr stran např. 3:2)
- rozměr výstupu (přesná velikost ořezu v px)

Zvolíme poměr stran a do políček šířka zadáme 2 a do políčka výška 3. Budeme tedy ořezávat s pevným poměrem stran 2:3 (na výšku). Klikneme do předpokládaného levého horního rohu ořezu a tažením myší (se stisknutým levým tlačítkem) vybereme ořezovou oblast. (ořezem můžeme posouvat a pomocí rohových úchopových bodů můžeme měnit velikost). Ořez potvrdíme klávesou ENTER.

5) úrovně - zkontrolujeme histogram fotografie a případné nedostatky odstraníme. Lze využít příkazu SEŘÍZENÍ --> AUTOMATICKÉ ÚROVNĚ.
Ručně úrovně nastavíme příkazem SEŘÍZENÍ --> ÚROVNĚ. Základní práce s úrovněmi je ve všech grafických programech shodná. Nastavíme bílý a černý bod (černý a bílý jezdec na ose x) a případně celkově fotografii zesvětlíme či ztmavíme (prostřední šedý jezdec na ose x).

pixl.com urovne

6) křivky - princip fungování křivek si opět můžete přečíst např. v tomto článku věnovanému Gimpu. Asi nejpouživanější je S křivka pro zvýšení kontrastu (viz. obrázek).

pixl.com krivky

7) odstranění červených očí - nástrojem lupa na hlavním panelu nástrojů si zvětšíme zobrazení (zmenšení je opět přes nástroj lupa při stisknuté klávese Shift) fotografie a zvolíme nástroj "Potlačení červených očí" opět přímo z hlavního panelu nástrojů. V liště vlastností aktivního nástroje lze nastavit tzv. toleranci, což je rozsah barvy, která bude převedena na ČB. Můžeme nechat výchozí nastavení a klepneme na střed oka.

8) změna velikosti obrázku - fotografii před uložením zmenšíme na tzv. webové rozlišení. Bohužel spousta lidí posílá fotografie emailem v plném rozlišení, které jim vyleze z digitálního fotoaparátu. Řeknu Vám, že není nic lepšího, než si po ránu otevřít mail a čekat, než se Vám stáhnou dvě 8MB fotografie. Pokud budete posílat fotografie mailem nebo je vkládat na web a nemáte opravdu dobrý důvod je posílat v plném rozlišení (tisk fotografie atd.) vždy je zmenšete! Momentálně je nejrozšířenější rozlišení monitorů a LCD 1024x768px. Zmenšete si tak fotografie aby měly na šířku max. 950px a na výšku max. 650px.

pixl.com - velikost obrázku

V příkazové řádce zvolíme OBRÁZEK --> VELIKOST OBRÁZKU. V dialogu pak stačí zadat pouze jeden parametr (šířka/výška) a pokud je zaškrtnuta volba "Omezit proporce" bude druhý rozměr dopočítán při zachování poměru stran. Potvrdíme OK.

9) doostření fotografie - posledním krokem před uložením fotografie je její doostření. Zobrazíme si fotografie ve 100% zobrazení (zkontrolujeme v paletce Navigátor). V příkazové řádce zvolíme FILTR --> ZOSTŘENÍ. Vizuálně zkontrolujte a případně můžete příkaz ještě jednou zopakovat pro opravdu silné doostření.

10) uložení fotografie - upravenou fotografii uložíme příkazy SOUBOR --> ULOŽIT. Pro lokální uložení nechte aktivní první volbu v levém pruhu "Můj počítač". Dále lze fotografii vložit do svého profilu na Facebook, Flikr či Picasa. 
Zadejte název souboru, jako formát nechte JPEG a zvolte kvalitu (čím vyšší hodnota - menší komprese = kvalitnější obraz, ale větší soubor). Pro většinu fotografií je dostatečná kvalita kolem hodnoty 70.
Potvrdíme OK a vybereme místo na disku, kam budeme soubor ukládat.

Tyto základní úpravy provádím prakticky u všech fotografií. Samozřejmě dalších variant úprav konkrétní fotografie je nepřeverné množství, ale tohle je takový základ.

 

TIP
- zkuste na fotografii (ještě před doostřením) aplikovat některý z těchto efektů. Raději vždy jen jeden, ale není problém je libovolně kombinovat :-)

  • SEŘÍZENÍ --> SÉPIE
  • SEŘÍZENÍ --> SNÍŽENÍ SYTOSTI
  • SEŘÍZENÍ --> STARÁ FOTOGRAFIE
  • SEŘÍZENÍ --> NEPŘIROZENÉ BARVY
  • FILTR --> VINĚTA
  • FILTR --> LESK SLÁVY

 

Přečteno: 17185x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.