Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Obnova smazaných fotografií

30.1.2007 09:10 | Rubrika: Blog

Fotografujete-li digitálně, už jste se možná s tímhle problémem setkali?Smazat fotografie?... Ano!...Opravdu si přejete smazat fotografie?...Ano!...Delet files&...Já vůl!!!

Pokud se Vám povede nějaká data z paměťové karty omylem smazat nebo kartu naformátovat, pak nejdůležitějším pravidlem je: rozhodně žádná nová data na kartu nezapisujte!!! Pak je poměrně velká pravděpodobnost, že se podaří data zachránit a pomocí vhodného nástroje je obnovit. Budou-li ale přepsána novými daty, pak se s nimi rozlučte definitivně!

Známému se takto podařilo omylem místo jedné fotografie smazat omylem všechny a chtěl je obnovit. I vrhnul jsem se na tuhle problematiku a začal hledat na Internetu nástroje pro obnovu smazaných dat z paměťové karty?pokud možno zadarmo :o) Nakonec jsem několik nástrojů našel, stáhnul a nainstaloval?.. tak jen moje zkušenosti se dvěma z nich:

obnova smazaných fotografií

1. PC Inspector Smart Recovery
Jeho dialogové okno je na obrázku to horní. Jde o produkt německé firmy CONVAR. Nutno program nainstalovat, ale jeho obsluha je velice jednoduchá a lze ji doporučit úplným začátečníkům. Kartu je nutné připojit jako výměnný disk pomocí čtečky karet (externí nebo interní zabudovanou přímo do PC). V levém pruhu pak zvolíte na jakém disku smazané fotografie byly, v prostředním pruhu zvolíte z rozbalovací nabídky o jaký druh souborů šlo a nakonec v pravém sloupci zvolíte disk a adresář kam se obnovené fotky uloží. Obnovu zahájíte tlačítkem START a to je vše.

Program zvládá běžné paměťové karty Flash Card, Smart Media, Sony Memory Stick, IBM Micro Drive, Multimedia Card, Secure Digital Card a další. Rozsah souborových formátů je: Canon CRW, Fuji RAF, Ricoh RAW, Olympus ORF (E-XX), Olympus ORF (C5050), Kodak DCR, Minolta MRW, Nikon NEF (D1H/D1X), Nikon NEF (E5000/E5700), Sigma-Foveon X3F, videosoubory AVI a QuickTime MOV, audiosoubory WAV a DSS a běžné formáty JPG, TIF, BMP a GIF. Autoři slibují individuální pomoc i s obnovou souborů jiných formátů (prostřednictvím elektronické pošty).

K mínusům patří poměrně pomalá obnova dat a pokud se Vám podaří omylem kartu zformátovat, tak již data pravděpodobně pomocí tohoto nástroje neobnovíte (stáhnout software)

2. TestDisk & PhotoRec 6.5
Můj tajný favorit. Není nutná instalace, stačí program rozbalit a spustit. Opět je nutné připojit kartu jako výměnný disk pomocí čtečky. Rozhraní je dosovské (viz. spodní obrázek), ale pomocí tohoto nástroje pro obnovu se mi podařilo 100% úspěšně obnovit všechny smazané fotografie a to dokonce i po tom, co jsem kartu ještě pro jistotu zformátoval :-) Program pracuje navíc celkem svižně. (stáhnout software)

Další nástroje a něco o obnově poškozených nebo smazaných dat najdete na stránkách:http://www.zachrana-harddisku.cz

Přečteno: 17387x


Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.