Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Obnova smazaných fotografií

30. ledna 2007 09:10 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Fotografujete-li digitálně, už jste se možná s tímhle problémem setkali?Smazat fotografie?... Ano!...Opravdu si přejete smazat fotografie?...Ano!...Delet files&...Já vůl!!!

Pokud se Vám povede nějaká data z paměťové karty omylem smazat nebo kartu naformátovat, pak nejdůležitějším pravidlem je: rozhodně žádná nová data na kartu nezapisujte!!! Pak je poměrně velká pravděpodobnost, že se podaří data zachránit a pomocí vhodného nástroje je obnovit. Budou-li ale přepsána novými daty, pak se s nimi rozlučte definitivně!

Známému se takto podařilo omylem místo jedné fotografie smazat omylem všechny a chtěl je obnovit. I vrhnul jsem se na tuhle problematiku a začal hledat na Internetu nástroje pro obnovu smazaných dat z paměťové karty?pokud možno zadarmo :o) Nakonec jsem několik nástrojů našel, stáhnul a nainstaloval?.. tak jen moje zkušenosti se dvěma z nich:

obnova smazaných fotografií

1. PC Inspector Smart Recovery
Jeho dialogové okno je na obrázku to horní. Jde o produkt německé firmy CONVAR. Nutno program nainstalovat, ale jeho obsluha je velice jednoduchá a lze ji doporučit úplným začátečníkům. Kartu je nutné připojit jako výměnný disk pomocí čtečky karet (externí nebo interní zabudovanou přímo do PC). V levém pruhu pak zvolíte na jakém disku smazané fotografie byly, v prostředním pruhu zvolíte z rozbalovací nabídky o jaký druh souborů šlo a nakonec v pravém sloupci zvolíte disk a adresář kam se obnovené fotky uloží. Obnovu zahájíte tlačítkem START a to je vše.

Program zvládá běžné paměťové karty Flash Card, Smart Media, Sony Memory Stick, IBM Micro Drive, Multimedia Card, Secure Digital Card a další. Rozsah souborových formátů je: Canon CRW, Fuji RAF, Ricoh RAW, Olympus ORF (E-XX), Olympus ORF (C5050), Kodak DCR, Minolta MRW, Nikon NEF (D1H/D1X), Nikon NEF (E5000/E5700), Sigma-Foveon X3F, videosoubory AVI a QuickTime MOV, audiosoubory WAV a DSS a běžné formáty JPG, TIF, BMP a GIF. Autoři slibují individuální pomoc i s obnovou souborů jiných formátů (prostřednictvím elektronické pošty).

K mínusům patří poměrně pomalá obnova dat a pokud se Vám podaří omylem kartu zformátovat, tak již data pravděpodobně pomocí tohoto nástroje neobnovíte (stáhnout software)

2. TestDisk & PhotoRec 6.5
Můj tajný favorit. Není nutná instalace, stačí program rozbalit a spustit. Opět je nutné připojit kartu jako výměnný disk pomocí čtečky. Rozhraní je dosovské (viz. spodní obrázek), ale pomocí tohoto nástroje pro obnovu se mi podařilo 100% úspěšně obnovit všechny smazané fotografie a to dokonce i po tom, co jsem kartu ještě pro jistotu zformátoval :-) Program pracuje navíc celkem svižně. (stáhnout software)

Další nástroje a něco o obnově poškozených nebo smazaných dat najdete na stránkách:http://www.zachrana-harddisku.cz

Přečteno: 19183x

Komentář

 1. Milan D. · 30. března 2010 10:13 · # 

  Jen doplnění…oba programy jsou ke stažení volně jako freeware :-)

 2. Dr.Ozdi · 30. března 2010 10:14 · # 

  Kdybych tuhle stranku nasel pred pul rokem, mohl jsem zachranit super snimky ze spravne akcicky…muj Oly C-750 zacal asi 100fotku na 128MB karte nezvykle dlouho ukladat a asi po 5minutach nahlasil plnou kartu. Karta k PC uz pripojit nesla. V diskuzi na Digineffu zadna kloudna rada. Naslo se nekolik senzibilu co mi slibovalo zachranu snimku od 1.200kc vys (strop byl 3.500kc). Nakonec jsem kartu zformatoval a vyreklamoval.
  Dr.

 3. Milan D. · 30. března 2010 10:14 · # 

  Tyhle nástroje jsou opravdu šikovné…..docela jsem koukal, co jde všechno obnovit. Alespoň vím, co mám udělat s kartou, kterou si od někoho půjčím třeba na dovolenou a budou nějaké ev. „choulostivé snímky“. Nestačí fotografie smazat, dokonce ani kartu naformátovat…..jediná šance je přefotit celou kartu např. s nasazenou krytkou na objektivu na krátký čas, kartu naformátovat a pak vrátit. Pak už z toho nevytáhne fotky ani David Coperfield :-)

 4. Blanka · 30. března 2010 10:15 · # 

  Ahoj, takže pokud jsem si vymazala s pamětové karty vše a fotila dál, tak už nemám šanci

 5. Mejla · 30. března 2010 10:15 · # 

  Milane diky za tip! Diky tomu dosovskymu softu jsem tatovi obnovil 90 procent fotek. Bohuzel uz zacal fotit znova. Ale i tak bude mit velkou radost. Dikes!

 6. Purmen · 30. března 2010 10:16 · # 

  Diky za tuhle stranku, konecne programy co fungujou jak maji…konecne mam sve fotky z5, diky

 7. Jirass · 30. března 2010 10:16 · # 

  Ještě zkuste poradit, jak po obnově fotek je opravit. Nejdou některá zobrazit, píše to, že jsou poškozené. Není nějakej nástroj, jak fotky opravit, když jsou datově poškozené??? Díky

 8. S.Katja · 3. července 2011 20:37 · # 

  Ahoj Milane D.,
  ani ve snu jsem nedoufala, že své fotky ještě někdy uvidím, dala jsem na Tvoji radu a zkusila jsem ten první program. Jsem strašně nešikovná, tak netuším jak, ale nějak se mi povedly fotky vymazat. Tak zkusím trochu štěstí a pokusím se o nápravu

 9. Milan D. · 4. července 2011 10:25 · # 

  Katja> tak to je nepříjemné, těžko říct, kde se vloudila chybka?! Já bych spíš doporučil ten druhý nástroj pro obnovu dat…rozhraní sice není příliš komfortní, ale pracuje spolehlivě. Hlavně dokud se původní soubory nepřepíší novými (do obnovy na kartu nefotit!), tak pořád na kartě budou…i když se smažou nebo se karta zformátuje.

 10. Michal Sedláček · 26. prosince 2012 22:41 · # 

  Dobrý den, při odstraňování fotek z sd karty fotoaparátu se mi podařilo smazat důležité přípony, které způsobily to, že jsem se k fotkám nemohl dostat, psalo to pouze, zda chci kartu formátovat a fakt jsem nevěděl, zda stav ještě nezhorším.
  Zkusil jsem tedy oba programy, avšak nic, mohu tedy doporučit mnou objevený rychlý a jednoduchý prográmek, který funguje ve 3 krocích.
  Snímky okamžitě nabíhaly a ihned i jejich náhledy-hezký pocit :-)
  http://cz.cardrecoverypro.com/

 11. Milan D. · 27. prosince 2012 13:37 · # 

  Michal> díky za tip!

 12. Michal Sedláček · 28. prosince 2012 23:33 · # 

  Dobrý den, tak jsem ještě pátral, protože u hodně programů, kde je uváděno, že jsou zdarma, tak po náhledu všech fotografií po Vás chce poskytovatel platbu cca 40 Dolarů a pod…
  Zkusil jsem snad 15 programů a hodně hodin hledání a zkoušení.Nakonec se podařilo a tak snad někomu ten čas ušetřím.
  Našel jsem to, co mi obnovilo 100% fotek, což ani některé placené verze nezvládaly a cca 12GB za necelé 2 hodinky a to nejlepší:je to zdarma a s přehledným návodem!!!
  http://hdworld.cz/foto/zachrana-fotografii-zdarma-photorec-6-5-31

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.