Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


„Znesvětil“ Nikon DSLR aneb Nikon D90?!

31. srpna 2008 10:13 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Firma Nikon jako první z velkých hráčů na trhu DSLR implementovala funkci pořizování videozáznamů do digitální zrcadlovky. Touto možností se může pochlubit nový model Nikon D90 a to v HD kvalitě (1280×720pix, 24 fps).

V tomto ohledu budu asi konzervativní a podobným hybridům příliš nefandím. Zrcadlovku lhostejno zda na film či digitální stále považuji především za nástroj ke zhotovování precizních fotografií.

Pokud to půjde takto dál, asi zanedlouho budou nejnovější DSLR kromě videozáznamu obsahovat i GSM telefon, GPS navigaci, wi-fi s přístupem na Internet (ostatně wi-fi pro přenos dat už některé modely mají), FM radio, tlakoměr, měření podkožního tuku a těhotenský test.

Osobně si focení nejvíc užívám, pokud si vezmu klasickou manuální zrcadlovku, nabiji BW film a vyrazím do terénu. Chápu, že někomu tato funkce zcela jistě přijde vhod a sníží se počet přístrojů balených na dovolenou o jeden.

Proti gustu žádný dišputát, ale mně rozhodně tato funkce nechyběla a doufám ani chybět nebude! :-)

Další parametry jsou:

 • rozlišení 12,3 MPix
 • snímač CMOS
 • ISO 100 - 6400
 • jedenáctibový autofocus
 • atd.

Podrobnosti na: http://www.dpreview.com/news/0808/08082702nikond90previewed.asp

Přečteno: 6675x

Komentář

 1. Slávek · 8. dubna 2010 10:15 · # 

  Milý pane, Váš osobní názor na D90 je z hlediska výrobce i kupujícího, který takovouto funkci, která nota bene jiné parametry aparátu nedevalvuje, zcela irelevantní. Nikon tím míří do řad početných uživatelů EVF , které touto fíčurou zpravidla vybavené jsou a uživatelé si na ni zvykli. Mnoho těchto fotografů již uvažuje o pžechodu k DSLR a tato funkce jim u nich tak trochu chybí ( i já jsem jeden z nich) No a Nikon jim ji nyní u velmi kvalitní zrcadlovky nabídl. Co na tom? Nikomu se nebrání, aby zakládal drahé BW filmy do svých letitých aparátů a máchal ruce potmě v roztocích vývojky a ustalovače.Taky jsem to dělával od svých 15 let.( Je mi 70). Dosažené výsledky mohou býti v ojedinělých případech, když se to umí, vynikající. Ale pouze v ČB procesu. S barvou jste v temnici vedle jak ta jedle. Bohužel „všemocná ruka trhu“ diktuje výrobcům všeho dělat s výrobky ty nejneuvěřitelnější eskamotáže, jen aby prodali co nejvíce, takže se možná u některých i toho těhotenského testu brzy dočkáme. Pevně však věřím, že Nikon to nebude. Tam možná přibude Wi-Fi a GPS, což jsou ale fíčury docela užitečné.
  Váš Slávek Staněk

 2. Milan D. · 8. dubna 2010 10:17 · # 

  Slávek> :D safra, to jste se rozjel! Víte, ono tenhle příspěvek je nutné brát s nadhledem…..proto jsem i vtipkoval s vestavěnou funkcí těhotenského testu. To snad nemůžete myslet vážně?! :)
  Však si používejte co Vám vyhovuje, nikdo Vás v tomto ohledu neomezuje, ani Vám nic nenutí, dokonce Vás ani nepřesvědčuje, že je na tom něco špatně. Co je nepochopitelného na větě: „Chápu, že někomu tato funkce zcela jistě přijde vhod a sníží se počet přístrojů balených na dovolenou o jeden.“
  Nemám nic proti firmě Nikon, ba spíše naopak! Jen jsem vyjádřil svůj osobní názor spotřebitele, na svých osobních stránkách. Ano, i já jsem spotřebitel, takže nechápu co v tom je irelevantní?!
  Upřímě, psal jsem tenhle příspěvěk s vědomím, že jde o lehkou provokaci…..proto jsem volil i poněkud tvrdší titulek. Čekal jsem, že se sesypou „ultras“ příznivci Nikonu a zašlapou mě do země Víte, přišlo mi, že je poslední dobou v blogu celkem nuda….žádné komentáře, žádná diskuse, tak jsem to potřeboval trochu „rozhýbat“ :-)
  Nesmíte brát ten Internet zase tak úplně vážně a hlavně ne osobní blogy.
  Přeji Vám dobré světlo, ať už fotíte čímkoli…..nejdůležitější je stějně výsledek a v tom se snad shodneme.

 3. sys · 8. dubna 2010 10:17 · # 

  No a co?? Škrábe Tě to? Kupuj si filmy a neotravuj, era filmu je uz jak stoleti páry na železnici…

 4. Milan D. · 8. dubna 2010 10:18 · # 

  sys> přečetl sis to vůbec, včetně komentářů? asi ani ne, viď?

 5. stiglitz · 8. dubna 2010 10:18 · # 

  Je to trochu divný. Zrcadlovka je zrcadlovka, videokamera videokamera. Možná se pletu, jestli to bude mít úspěch, uvidíme. Mě osobně to přijde podivné, zrcadlovka je výsada, je to něco… Mám zatím EVF a tuhle „fíčuru“ jsem nikdy nepoužil. Zrcadlovku koupím až páni výrobci vyřeší potíže se zahnojenými čipy.

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.