Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Android aplikace nejen pro klasickou fotografii

17. dubna 2012 10:00 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

androidPro "chytré" telefony rostou aplikace jako houby po dešti. Protože mám telefon s operačním systémem android, občas vyzkouším i nějakou související ať již s klasickou, tak i didgitální fotografií. Dnes bych Vám dal tip na 3 bezplatné aplikace, které se mohou občas hodit.

1) DOF Calculator

Již z názvu je patrné, že jde o klasickou kalkulačku hlouby ostrosti. Tohle je určitě užitečná pomůcka např. u portrétní fotografie (detaily obličeje), makrofotografie atd. V nastavení jsou k dispozici snímací čipy různých rozměrů a co potěší i klasiky, že autoři nezapomněli ani na kinofilm, střední a velký formát klasické fotografie.

DOF

Stačí zadat velikost snímače (negativu), ohniskovou vzdálenost objektivu, clonu a vzdálenost od fotografovaného objektu a máme k dispozici hloubku ostrosti v metrech či cm.

Velikost aplikace: 178k

2) beeCam LightMeter

V tomhle případě jde o jednoduchý expozimetr, který najde využití hlavně v kombinaci se staršími klasickými fotoaparáty bez integrovaného expozimetru (např. Flexaret, Pentacon Six atd.) nebo pokud na svoji DSLR nasadíte starší manuální skla a vyřadíte tím expozimetr z činnosti.

expozimetr

Stačí zadat citlivost filmu (snímače), clonu a po namíření fotoaparátu na požadovanou scénu a klepnutím na tlačítko START aplikace dopočítá čas. Jde o klasickou trojčlenku, takže můžeme zvolit ISO, čas závěrky a dopočítá se clona.

Podrobný návod: http://www.fmbee.com/products/beecamlightmeter_en.html

Velikost aplikace: 132k

3) Ne. Surveyor Lite

Poslední aplikace je určena hlavně těm, kteří potřebují sledovat pohyb slunce a směr slunečních paprsků v konkrétní den a hodinu. U bezplatné verze je k dispozici vizualizace slunce po celý den a jeho pohyb po obloze, východ a západ slunce. Ve spojení s kompasem pak lze poměrně snadno odhadnout výšku slunce na obloze a směr slunečních paprsků v konkrétní hodinu a čas.

pohyb slunce

Placená verze je vyšperkovaná o možnost pohledu přes fotoaparát telefonu a kontrolu polohy slunce a měsíce, možnost vizualizace pohybu slunce v čase, propojení s on-line mapou atd. Pokud jsou pro Vás tyto informace podstatné, určitě doporučuji připlatit si 125,-Kč za plnou verzi.

Velikost aplikace: 479k

(bezplatné verzi zdárně konkuruje a větší komfort poskytuje klasická internetová aplikace: Sluneční kalkulačka http://www.milan-dvorak.net/slunecni-kalkulacka-suncalc)

Přečteno: 15802x

Komentář

  1. Foto aplikace zdarma · 27. května 2012 03:23 · # 

    Dobrý den,
    zkusil jsem vyvolání fotek z mobilu přes aplikci android, ktera vám to pošle do dm drogerie, schlekra, globusu nebo řeba drogere teta, kam jsem si to nechal poslat já:
    Android dm globus schlecer teta

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.