Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Digitální fotorámečky

30. října 2007 11:20 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Digitalizace v oblasti fotografie zase o nějaký kus pokročila. Po digitálních fotoaparátech jsou dnes již k dostání i digitální fotorámečky. Jeden z nich jsem měl minulý týden možnost vyzkoušet a musím říct, že to nevypadá vůbec špatně. Konkrétně šlo o 8″ model od Kodaku, tedy s úhlopříčkou 20cm a rozlišení 800×480px při poměru zobrazení 16:9.

Na trhu jsou momentálně k dispozici i menší, ale samozřejmě i podstatně větší fotorámečky až do úhlopříčky 15″ (38,1cm) a to už musí být slušné pokoukání :-) Bohužel ta cena už je přes 10.000,-Kč. digitální fotorámeček

Model, který jsem měl k dispozici měl i vnitřní paměť o kapacitě 128MB, levnější modely bohužel vestavěnou pamětí nedisponují a je tak potřeba mít data uložená na paměťové kartě. Kromě statického JPG, podporuje i videosoubory v AVI, MOV, MPG1a4 a MP3 audio soubory. Lze nastavit jeden stálý obrázek nebo slideshow s různými prolínacími efekty v několika časových intervalech.

Jediné, co mi trochu vadilo, je nutnost mít rámeček neustále připojený do sítě, neobsahuje žádnou vnitřní baterii a nelze jej tak použít jako jakési digitální album. Je možné, že některý z jiných modelů i tuto funkci má a pokud ne, tak je to spíš otázka času.

Místo klasických papírových albumů tak s sebou za nějakou dobu budeme nosit tyto digitální LCD albumy, na paměťových kartách uložené svoje rodinné fotografie, domácí video a co já vím co ještě. Pro mě zatím ale ještě pořád klasická papírová fotografie vede, ale bohužel asi i ona bude převálcována digitální technikou obdobně jako klasické fotoaparáty.

...a pokud ve svých uvahách zabrouzdám do ještě trochu vzdálenější budoucnosti, tak možná přijde i doba, kdy budou výstavní síně s nástěnnými LCD nebo plazmovými panely a fotograf si pouze přinese digitální data, nebo je pošle přes Internet. Zatím si ale ještě budu chvilku užívat krásu klasických papírových ČB fotografií :o)

Přečteno: 4513x

Komentář

 1. maca · 1. dubna 2010 12:23 · # 

  Napadla mne moznost nakupu digitalniho fotoramecku jako darek. Bohuzel, co se tyka elekroniky, jsem spotrebni laik. Chtela bych se tedy zeptat jaky ramecek by jste mi doporucovali? Pripadne na co se pri vyberu zamerit? Dekuji za odpoved

 2. Milan D. · 1. dubna 2010 12:24 · # 

  maca> Ta základní nabídka funkcí je u všech modelů prakticky shodná: přehrávání fotografií, hudby a videa. Pak jde jen o počet formátů, které rámeček podporuje a další doplňkové funkce….např. kalendář, hodiny atd.

  Já bych se orientoval podle uhlopříčky a ceny. Mám 8″ digitální rámeček a menší bych rozhodně nebral…pak je výhodou, pokud má rámeček vestavěnou vnitřní pamět, do které lze nahrát soubory bez nutnosti používat paměťovou kartu. Ale při dnešních cenách paměťových karet už to není problém.

  Celkem slušnou nabídku najdete na Pixmanii: http://www.pixmania.cz/cz/cz/foto/digitalni-fotorameeek/1896/1/categorie.html

  Mě osobně zaujal tenhle model:
  http://www.pixmania.cz/cz/cz/686391/art/pixmania/foto-digitalni-rameeek-12.html?form=54#tech-specs

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.