Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Barevné filtry pro ČB fotografii

15. dubna 2008 10:13 | Rubrika: bw-fotografie
Kategorie: ,

...při použití barevných filtrů v ČB fotografii platí jednoduché pravidlo: „Filtr zesvětluje objekty, které mají shodnou nebo podobnou barvu, jako je barva filtru, a zároveň ztmavuje objekty mající barvu doplňkovou".

Korekce expozice pro systémy měření TTL:

žlutý oranžový červený zelený modrý
- +0.5 EV +0.7 až +1 EV - -

 

Žlutý filtr

Světle žlutý - vhodný pro portrétní fotografii, kde zjemňuje zobrazení pleti. U krajinářské fotografie vhodný na jaře pro svěží zelenou se světlými odstíny - vliv na ztmavení oblohy minimální.
Středně žlutý - vhodný pro snímání architektury, kde zlepšuje zobrazení jemných detailů, u krajinářské fotografie je ztmavení oblohy zhruba na úrovni, jak jej vnímáme očima, u portrétní fotografie zesvětluje opálenou pokožku a zvýrazňuje blond vlasy.
Tmavě žlutý - výsledky použití filtru jsou již patrné na první pohled.....ztmavuje oblohu u krajinářské fotografie, zvýrazňuje rozdíly mezi zelenými odstíny, potlačuje opar, u portrétní fotografie vyrovnává odstíny pleti a vyrovnává kontrasty při bočním osvětlení(bez korekce expozice)

Oranžový filtr

U krajinářské fotografie ztmavují modrou oblohu a zelené odstíny, potlačují vzdušný opar, zdůrazňují strukturu zdí, písku, sněhu atd. V portrétní fotografii vyrovnávají rozdíly v opálení pokožky, potlačují vady pokožky...akné, pihy atd. Dochází k zesvětlení rtů.....korekce tmavou rtěnkou. Oranžový filtr zvyšuje výsledný kontrast snímku.(korekce expozice +0,5 EV pokud není v záběru více jak 2/3 modré oblohy)

Červený filtr

...značně zvyšuje výsledný kontrast fotografie. V krajinářské fotografii má nejsilnější účinek na ztmavení oblohy (téměř černá), mraky mají ostré obrysy. Zdůrazňuje strukturu světlých materiálů - písku, zdi, sněhu (vhodné v zimě na sněhu), účinně potlačuje vzdu‘ný opar. Možné použít ke ztmavení až zčernání všech odstínů zelené. Výrazně zesvětluje žluté, oranžové a červené odstíny.(korekce expozice 0.7 - 1 EV....neplatí, pokud je na snímku více než 1/2 oblohy)

Zelený filtr

Velmi důležitý v krajinářské fotografii - lépe zobrazuje a prokresluje zelené odstíny. Zvětšuje tonální rozdílmezi mezi různými zelenými odstíny a zabraňuje splývání stromů a keřů.......velmi vhodný v létě, kdy se vyskytují převážně tmavě zelené odstíny. V portrétní fotografii ztmavuje pleť (může se projevit nadměrné ztmavení rtů), může zvýraznit vady pokožky (záměrné využití např. u pih), při denním světle zabraňuje vybělení obličejů.(bez korekce expozice)

Modrý filtr

V krajinářské fotografii jej lze využít pro zdůraznění vzdušného oparu, tmavé filtry zvyšují hustotu mlhy. Oproti červeným a oranžovým filtrům snižují kontrast. Vhodný pro reportážní fotografii v kontrastním osvětlení.(bez korekce expozice)

Výborná stránka s názornými ukázkami použití filtrů v černobílé fotografii: https://www.photographymad.com/pages/view/using-coloured-filters-in-black-and-white-photography

 

Přečteno: 14608x

Komentář

  1. Boris · 24. dubna 2013 13:13 · # 

    Dobry den pekné stránky!

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.