Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Gimpshop - další alternativa

22. dubna 2011 15:57 | Rubrika: Gimp
Kategorie: ,

Vydání nové očekávané verze Gimpu 2.8 s režimem jednoho pracovního okna po vzoru komerčního Photoshopu se bohužel opět o několik měsíců oddaluje. V tomto týdnu vyšla vývojová verze 2.7.2 a finální 2.8 by podle stránek http://tasktaste.com/projects/Enselic/gimp-2-8 měla vyjít až na konci listopadu letošního roku.

Bohužel se vývoj tohoto open source programu pro zpracování bitmapové grafiky podstatně zpomalil a podle zpráv za to může i nedostatek vývojářů. Snad půjde jen o dočasnou krizi a nebude ohrožena samotná existence Gimpu.

Pro spoustu běžných uživatelů je rozhraní klasického Gimpu oproti Photoshopu přece jen méně přehledné. Osobně také preferuji prostředí Photoshopu, rozložení panelů a nabídky mi přijde přehlednější a intuitivnější...ale je to samozřejmě otázka zvyku :-)

Alternativou tak v současné době může být Gimpshop. Jde v podstatě o upravený Gimp, který rozložením panelů a hlavně nabídkami má co nejvíce připomínat právě Photoshop. K dispozici je pro všechny hlavní OS, tedy Win, MacOS a Linux. Gimpshop jsem testoval jen na dvou platformách, které aktivně používám a to WinXP a Ubuntu 10.10.

Aktuální verze 2.2.8 pro windows je dostupná pouze v anglickém jazyce a nepřišel jsem na způsob, jak češtinu doplnit...ale osobně mi nechybí :-) Pro instalaci není potřeba GTK knihovna, ta je obsažena v instalačním balíku (a je důvodem absence české lakalizace). Ke stažení: http://www.gimpshop.com/download.shtml

Gimpshop pro win

Režim jednoho okna nepracuje úplně ideálně viz. obrázek, ale nabídky se opravdu hodně blíží Photoshopu a nejpoužívanější příkazy najdete na obdobných místech. Celkově musím říct, že ačkoli je aplikace postavena na starší verzi Gimpu, tak se mi s ní pracuje dobře a až na absenci češtiny jsem na žádný vážnější nedostatek pro základní zpracování obrazu nenarazil.

Verzi pro Linux jsem testoval v distribuci Ubuntu 10.10, ke stažení opět ze stránek: http://www.gimpshop.com/download.shtml jako debian balíček. V tomhle případě už je Gimpshop lokalizovaný do češtiny a je postavený na novější verzi 2.2.11. O nějaké koncentraci do jednoho pracovního okna nemůže být v tomto případě řeč. Jde o klasické rozvržení panelů na které jsou uživatelé v Linuxu zvyklí. Jedinou změnou je opět úprava nabídek a příkazů v hlavním pracovním okně podle vzoru Adobe Photoshop.

Gimpshop pro Linux

Mně osobně se v nabídkách upravených podle Gimpshopu pracuje podstatně lépe a rychleji, ale to bude dáno tím, že jsem zvyklý na PS. Pokud jste na tom obdobně, zkuste tuhle variantu Gimpu a možná mu přijdete na chuť.

Přečteno: 9482x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.