Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


GPS souřadnice k fotografiím

1. března 2011 12:17 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Některé nové modely digitálních fotoaparátů mají implementovaný GPS modul, což je zajímavá funkce zejména pro cestovatele a krajinářskou fotografii obecně. Se zapnutým GPS se k exif informacím přidá ještě údaj o místě ze kterého byla fotografie pořízena.

Při prohlížení např. v Zoner Photo Studiu (verze 12 je ke stažení zdarma) pak stačí poklepat na ikonku zeměkoule u náhledu fotografie a na GoogleMaps si můžete přesnou pozici prohlédnout (musíte být připojeni k Internetu).

Zoner Photo Studio

Pokud Váš fotoaparát GPS nedisponuje, můžete si tam tyto informace vložit ručně. Jedním z bezplatně dostupných programů, který to zvládá celkem obstojně je GeoSetter (testoval jsem verzi 3.4.16). Ke stažení dostupný: http://www.slunecnice.cz/sw/geosetter/

Program není nutné instalovat...stačí rozbalit archiv na disk a program spustit. Využívá opět mapy od Googlu a proto je nutné být při práci s ním připojen k Internetu. Je rozdělen na levou část ve které nalistujete svoje fotografie a pravou část, která slouží k vyhledání přesného místa na Google Maps. Software spolupracuje s grafickými formáty JPEG, TIFF a vybraným RAW formáty.

GEOSetter

V levém pruhu klasicky příkazy OBRÁZKY --> OTEVŘÍT SLOŽKU nalistujete příslušný adresář s obrázky, přičemž v horní části máte k dispozici malé náhledy a ve spodní části pak větší verzi označeného náhledu. Myší tedy označíte jeden nebo několik náhledů, ke kterým budete chtít přiřadit GPS data (pokud jste pořídili více fotografií ze stejného místa).

V pravém pruhu pak máte možnost prvním tlačítkem v horním pruhu zvolit nejvhodnější typ mapy (uliční, terénní, satelitní atd.). Pro snazší hledání pak ve spodní části doporučuji použít políčko HLEDAT a zadat město nebo významný bod blízko místa (např. Sněžka). Pomocí posuvníků nebo tažením myši pak jemně doladit přesnou polohu. Levým tlačítkem myši pak místo označit a v horním panelu zvolit tlačítko "Přidat ukazatel pozice k označeným obrázkům". U náhledů příslušných fotografií se po zpracování zobrazí i GPS data.

Program pak umí i opačný postup...již zapsaná GPS data Vám zobrazí na Google Maps.

Práce je myslím velmi intuitivní a kromě GPS souřadnic lze zadat i směr pohledu (v našem případě směr objektivu).

Nezapomeňte si ke svým fotografiím přiřadit i GPS souřadnice včas, dokud si ještě místo přesně pamatujete. Za několik let už si pak nebudete muset lámat hlavu kde jste ten krásný východ slunce fotili ;-)

Přečteno: 9224x

Komentář

  1. levný tisk · 16. března 2011 23:05 · # 

    a co se týče toho softu GeoSetter…??? co když je někdo úplně levý a chtěl by svým fotkám zadat souřadnice….. pak asi zůstává jediné a to koupit nový fotoaparát… B-)

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.