Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Historické fotografické techniky

4. března 2009 11:23 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Zajímavé počtení na stránkách Národního technického muzea (http://www2.ntm.cz/projekty/fototechniky/), opět zejména pro příznivce klasické fotografie a vyznavače temnokomornictví.

Poslední léta vývoje fotografické techniky ukazují, že vytvoření technicky dokonalé fotografie se stává celkem snadnou záležitostí i pro laiky. Digitální fotografie je dnes schopna informovat a dokumentovat velmi snadno a klasická fotografie jí v tom již stěží může konkurovat.

Sledujeme-li ovšem možnosti digitální fotografie jako individuální umělecké tvorby, všimneme si, že jednotně vytvořené počítačové programy pro úpravu snímků a podobnost digitálního tisku i u snímků zcela rozdílného typu vedou k určité konformitě výsledků. Fotografie jsou sice dokonalé, ale všechny dost podobné.

Citace: http://www2.ntm.cz/projekty/fototechniky/fototechniky1.htm

Jsou zde shrnuty základní postupy jako zcitlivování papíru, základní příprava negativu, negativy připravené digitální technikou atd. Zajímavé jsou zejména dnes již skoro zapomenuté techniky jako slaný proces, kyanotypie nebo proces Van Dyke.

Zatím jsem neměl čas pročíst si vše pořádně, ale až budu mít chvilku volného času, určitě se k těmto stránkám vrátím.....moooc zajímavé čtení včetně krásných ilustračních fotografií.

Ještě jednou www adresa: http://www2.ntm.cz/projekty/fototechniky/

Přečteno: 8757x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.