Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Kdepak jsem to vyfotil?!

12. října 2006 09:28 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Pokud máte občas problémy si vzpomenout, kde jste pořídili ten či onen záběr (nebo oba) a rádi by jste se na stejné místo vrátili v jinou denní nebo roční dobu, může být pro Vás řešením spojení digitálního fotoaparátu a GPS navigace.

Zoner Photo Studio 9, který právě přichází na trh, dokáže ke snímkům pořízeným prakticky libovolným digitálním fotoaparátem přiřadit údaje zaznamenané GPS navigací. Stačí, pokud umí navigace ukládat trasu v některém z těchto formátů: NMEA 0183 (.txt),GPS Exchange Format (.gpx/.xml), Ozi Track Point Files (.plt), Garmin PCX5 Format (.trk/.grm), Geosat track log (.xml).

Na základě shodného času u pořízeného snímku a dat z GPS navigace dojde k uložení zeměpisné délky, šířky a nadmořské výšky ke snímku. Napojením na Mapy.cz nebo Google Maps si pak můžete poměrně snadno zkontrolovat, kde jste stáli (nebo leželi) v dodě exponování fotografie.

Zoner Photo Studio Vám pak pomůže s vygenerováním HTML galerie a ke snímkům vloží tyto zeměpisné údaje, včetně odkazů na servery Mapy.cz a Google Maps, které Vám příslušné místo zobrazí na mapě. Jak to vypadá si můžete prohlédnout v ukázkové galerii.

Celkem užitečná novinka, asi je pouze otázkou času, kdy digitální fotoaparáty v sobě budou mít přijímač GPS zabudovaný a odpadne tak export z dalšího zařízení. Bohužel my analogisté máme smůlu....my se holt budeme muset spolehnout na paměť, papír a tužku nebo dobré nohy ;o)

Přečteno: 5195x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.