Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Kinofilm na středním formátu

30. září 2018 11:22 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Středoformátovou Bronicu GS-1 používám nejen pro klasický svitek 120 mm, ale i pro efektní panoramatické snímky 35 x 69 mm s expozicí v plné výšce kinofilmu včetně perforace.

kinofilm

Nepoužívají se pro podobné fotografie samostatná záda, i když Bronica GS-1 nabízí různé formáty (6x4,5; 6x6, polaroid), ale adaptéry pro 35 mm kinofilm, který se následně zakládá klasicky jako svitek pro formát 6x7. Na internetu se dají sehnat adaptéry vytisknuté na 3D tiskárně, ale když vezmu, že jde jen o kousek plastu a připočítám k tomu poštovné (zpravidla ze zahraničí), tak cena často hodně přes 500 Kč mi přijde už trochu moc.

Funkční adaptéry lze vyrobit celkem jednoduše i doma z jedné staré cívky. Stačí k tomu jen pilka na železo (použít lze i ostrý nůž) a listový pilníček pro finální zabroušení na požadovanou délku.

609

Cívku rozpůlíme a na obou stranách zkrátíme. Pak již stačí jen pilníčkem zabrousit na délku, aby po nasazení kinofilmu odpovídala délce originální 120 mm cívky.

608

611

610

Ze začátku je trochu problém s kompozicí na matnici, protože člověk odhaduje kam nahoře a dole zasahuje kinofilm. Všechno je jen otázkou praxe :-) Viděl jsem na Internetu i přípravky z papírového kartonu, které se vložily na matnici přesně na místo, kde probíhá kinofilm.

Další zádrhel je při dofocení filmu. U GS-1 (a podobné to bude u dalších středoforátů) nelze přetáčet opačným směrem než je standardní převíjení vpřed a tak je nutné kazetu rozebírat potmě a hned nasoukat kinofilm do vývojnice nebo zpět do cívky a do spirály vývojnice až později.

Tady jsou v galerie fotografie pořízené tímto způsobem:

 

Přečteno: 1863x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.