Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Model release

19. dubna 2009 22:35 | Rubrika: Modeling
Kategorie: ,

Při portrétním fotografování nebo fotografování aktů, ale platí to i v dalších případech, byste jako fotograf(-ka) nebo model(-ka) neměli zapomenout na smlouvu, která vymezí, co s pořízenými snímky může jedna či druhá strana provádět, jaká je sjednaná cena, případně další podrobnosti.

Toto by měla vymezovat tzv. model release, což je písemná smlouva mezi fotografem a fotografovanou osobou. Podle občanského zákoníku by měla obsahovat standardní části:

 • smluvní strany
 • předmět díla
 • cenu a platební podmínky
 • autorská práva a vymezení užití fotografií
 • zhotovení a předání díla
 • závěrečná ustanovení

Pokud nevíte, jak takovou smlouvu sepsat, nabízím několi vzorů, kterými se můžete nechat inspirovat a případně upravit pro své potřeby:

 1. Model release 1 (autor: Evžen Kaláb, formát RTF, 49kB)
 2. Model release 2 (autor: Tomáš Houda, formát RTF, 35kB)
 3. Model release 3 (zdroj: Fotobanka.cz, formát PDF, 213kB)

No, a když jsme nakousli autorská práva, tak určitě nebude od věci seznámit se s autorským zákonem.

Přečteno: 33171x

Komentář

 1. Zuzana · 14. dubna 2010 22:37 · # 

  Dobrý den, jsem začínající vizážistka a nemám zkušenosti se sepisováním smluv (fotograf, modelka, vizážista). Chci se Vás tedy zeptat, zdali i vizážista potřebuje podepsat papír, pokud chce fotky publikovat na webu či pro portfolio. Díky za odpověď, s pozdravem Zuzana N.

 2. Milan D. · 14. dubna 2010 22:37 · # 

  Pokud chcete fotky publikovat na webu či jinde, měla byste mít souhlas té osoby. Většinou se to řeší slovní dohodou, ale zase co je psáno, to je dáno :-) Nezřídka se stane, že se to modelce po nějaké době rozleží v hlavě a pak třeba při přípravě výstavy může nastat problém, pokud se modelka začne cukat. V případě, že je podepsána model release, jsou karty jasně rozdány.

 3. Puha Ludovit · 31. května 2011 18:11 · # 

  Dobrý den, existuje neco jako Model realese pro sportovní akce?

  Předem děkuju za vaši odpověď.

  Ps: Omlovam se za ulepnutí.

 4. Milan D. · 4. června 2011 20:58 · # 

  Máte na mysli MR pro fotografie ze sportovních akcí? Tak vždycky je to o nejlépe písemné dohodě mezi fotografem a fotografovanými. Pak už je lhostejno, jestli je to modelka nebo házenkářské družstvo…pokud jde o nějakou aranžovanou fotografii. Stačí vzít nějaký vzor a přiohnout ho vhodným směrem.

  Ale pokud si chcete jen nafotit nějakou veřejnou sportovní akci a reportážní fotografie někde publikovat, tak ani MR nepotřebujete.

 5. Markus · 17. prosince 2011 17:19 · # 

  Rad bych se vas zeptal jak je to s pripadnou nahradou skody napr. pri focení v zahraničí letenky bookace hotelu apod. v pripade že se modelka model nedostaví No show apod lze napr krome nakladu letenka apod dojednat nejakou smluvní pokutu? napr.psal by jste jeste jinou smlouvu mezi modelem a fotografem nebo to dat primo jako ujednaní zvlastni do smlouvy MR dekuji za brzkou odpoved

 6. Milan D. · 17. prosince 2011 18:01 · # 

  Markus> tohle jsem naštěstí nikdy neřešil a snad řešit nebudu muset. Tohle je už tak specifická otázka, že bych se obrátil na nějakého právníka. A to i v případě sepsání smlouvy. Pokud se jedná o nějaké nákladné focení v zahraničí spojené s nezanedbatelnými náklady, určitě bych si nechal sepsat od odborníka smlouvu a příslušně poučil modelku o možných sankcích. Asi jsem Vám příliš nepomohl, ale v oblasti práva jsem osobou poučenou, nikoli odborníkem.

 7. R. · 30. května 2012 22:09 · # 

  Máš tu moc krásné fotečky.

 8. Karel · 4. dubna 2013 14:04 · # 

  Dobrý den, existuje nějaká smlouva mezi modelkou a manažerem? Jsem začínající manažer a chtěl bych zastupovat modelku, ale nevím, pod kterou smlouvu máme tento právní vztah vyřešit. Děkuji předem za odpověď

 9. Milan D. · 4. dubna 2013 14:13 · # 

  Karel> to už je asi na nějakého právníka a vyladit tu smlouvu podle rozsahu zastupování atd. Na smlouvu mezi manažerem a modelkou jsem zatím nenarazil…jedině zkusit stránky nějaké modelingové agentury, jestli nemají vzor smlouvy ke stažení…tam se to asi nejvíce bude blížit tomu co hledáte.

 10. Milada · 12. ledna 2015 13:22 · # 

  Dobrý den, můžu se zeptat, jak by bylo vhodné postavit / upravit MR v případě, že to není smlouva mezi modelem a fotografem, ale mezi modelem a zadavatelem fotografií? Přičemž zadavatel si sám řešil zakázku, tzn. fotografie nebude dál nijak používat fotograf, ale ten zadavatel. Fotograf je v tomto případě mimo smlouvu. Doufám, že jsem to popsala srozumitelně.

 11. Zuzka P. · 18. srpna 2015 20:25 · # 

  Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s fotografovaním svatby. Pokud mám smlouvu podepsanou od nevěsty a ženicha, může se případně ozvat např svědek, že jsme publikovala fotku bez jeho souhlasu, když se na té fotce ,,nachomýtnul,, dalo by se do smlouvy vepsat popřídaě něco typu, že nevěsta dává souhlas s tím že ji ostatní svatební hosté dali souhlas slovně s uveřejnením? Děkuji

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.