Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Ořez fotografie, úprava náklonu

14. dubna 2007 22:15 | Rubrika: Gimp
Kategorie: ,

Nástroj pro ořez fotografie používám poměrně často. Ideální je samozřejmě vyfotit fotografii tak, aby na fotografii bylo vše jak má být a nebylo tam nic navíc, ani nic nescházelo. Občas ale člověk něco přehlédne, nebo zjistí, že pro daný motiv by se více hodil čtvercový formát atd. Jak tedy oříznout fotografii v prostředí programu Gimp?

ořezK oříznutí fotografie použijeme nástroj „Ořez" z hlavního panelu nástrojů (klávesová zkratka SHIFT + C). Otevřeme fotografii, kterou budeme chtít oříznout, zapneme nástroj pro ořez. Kurzor se změní na kříž a nyní již stačí jen najet tímto křížem na levý horní roh ořezu a tažením vybrat oblast, která po ořezu zůstane. co je v tmavé části, bude ořezáno. vlastnosti ořez
V průběhu tažení a nastavování výřezu myší se zobrazí dialog, který trochu při práci překáží (lepší by bylo, kdyby se zobrazil až po dokončení výběru) a kde je možné nastavit rozměry ořezu přesně pomocí políček „šířka" a „výška", ale hlavně zde najdeme možnost nastavit poměr stran. To může být výhodné, pokud potřebujeme připravit fotografie pro digilab, které tisknout na papíry v poměru stran 3:2 (1,5).

ořez vlastnostiPředevším, jestli budeme provádět skutečný ořez obrázku, nebo budeme pracovat s plátnem na pozadí (necháme volbu Ořez). Standardně, pokud máme obraz složený z několika vrstev se ořez provádí ve všech vrstvách. Toto můžeme změnit volbou Pouze aktuální vrstva. Ve spodní části hlavního panelu se při práci s nástrojem „Ořez" zobrazí několik možností, které můžeme využít pro další práci. Pokud budeme chtít myší vybraný ořez přesunout nebo rozšířit, můžeme tak udělat pomocí úchopových bodů, které jsou ve všech 4 rozích vybrané oblasti. 2 čtverečky složí pro posun a 2 pro změnu velikosti výběru.
Stačí najet kurzorem myši na čtvereček v příslušném rohu a pokud se u kurzoru objeví symbol čtyřsměrné šipky slouží úchopový bod pro posun celého výběru (při zachování jeho velikosti). Pokud se při najetí na úchopový bod zobrazí u kurzoru myši šikmá dvojsměrná šipka, alouží tento ke změně velikosti výběru.

Nyní už se dostáváme konečně k tomu, jak oříznout fotografii v určitém poměru stran např. 3:2. K tomu využijeme vlastnosti Pevný poměr stran z hlavního panelu. Provedeme přibližný výběr myší, zaškrtneme na hlavním panelu tuto volbu a nakonec je nutné v dialogovém okně, které se zobrazilo při tažení myši zadat hodnotu do políčka Poměr stran. 3/2=1,5 zapíšeme tedy hodnotu 1,5 a nyní když pomocí úchopového bodu pro změnu velikosti budeme měnit rozměr výběru, bude se nám vytvářet přesně v tomto pevném poměru stran. Takže např. čtverec vybereme pomocí hodnoty 1.
Vše potvrdíme tlačítke OŘEZAT

Ořez můžeme provést rovněž tak, že vytvoříte výběr pomocí příslušných nástrojů a pak vybereme z příkazové lišty OBRÁZEK -> OŘEZAT OBRÁZEK.

Úprava náklonu - otočení fotografie

Pokud fotografujete např. vodní plochu, měla by být vodorovně, jinak působí dojmem, že voda vytéká (pokud není náklon tvůrčím záměrem), nebo svislé linie např. sloupy, stromy, zdi budov atd. by měly být srovnané do svislice, jinak opět nepůsobí přirozeně a vypadá to, jako by se fotografie kácela k jedné straně (opět pokud to není tvůrčím záměrem). Někdy v zápalu fotografování nebo nedostatku času nám může takováto drobnost uniknout. V případě papírové fotografie pomohou už jen nůžky a odpadkový koš, u digitální fotografie otočení obrazu a ořez.


náklon
Na ilustrační fotografii je vidět, že náklon působí moc rušivě a tak si fotografi otočíme tak, abychom horizont srovnali a pak prosvítající spodní plátno ořízneme. Abychom se mohli lépe orintovat, jestli je již hladina vodorovně, přidáme si do obrázku pomocnou vodorovnou linku. Stačí najet kurzorem myši na horní pravítko, stisknout levé tlačítko myši a umístit linku kam budeme potřebovat, podobně můžeme vložit i svislou pomocnou linku, ale za použití svislého pravítka.

oprava náklonu

Nyní vybereme z hlavního panelu nástroj pro otočení obrázku. U kurzoru myši se zobrazí symboly otáčejících se šipek, stačí najet do jednoho z rohů fotografie, stisknout levé tlačítko myši a otáčet příslušným směrem. K orientaci slouží pomocná linka. Po otočení do nové polohy potvrdíme tlačítkem ROTOVAT v dialogovém okně, které se rotovatobjevilo, když jsme začali fotografií otáčet.
Bohužel, tím, že jsme fotografii otočili, se některé části dostali mimo plátno a pod nimi prosvítá podklad. Takže po takovémto otočení je ještě nutné fotografii oříznout, abychom se zbavili takto prosvítajících rohů (viz. výše).

Přečteno: 10307x

Komentář

  1. D · 14. dubna 2010 22:25 · # 

    Uprava naklonu jde lepe v programu picassa-volne ke stazeni.

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.