Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Orton Effect v Gimpu

24. května 2011 12:07 | Rubrika: Gimp
Kategorie: ,

Orton efekt je pojmenován po fotografovi M. Ortonovi, který jako první použil tuto techniku. Výsledkem by měla fotografie se snově rozostřeným nádechem a zvýšenou saturací. Jde v podstatě o sendvič ze dvou snímků, kdy jeden je ostrý a přeexponovaný o 2EV, druhý je rozostřen a přeexponován o 1EV. Tato technika původně vznikla pro barevný kinofilm a postupně se rozšířila i do digitální fotografie.

V prostředí bitmapových grafických editorů lze tuto techniku provést ručně duplikováním vrstev a nastavením příslušných parametrů (jas, rozostření, krytí) nebo pomocí pluginů. Dnes si ukážeme jednodušší druhý způsob pomocí pluginu do Gimpu.

Plugin je ke stažení na adrese: http://registry.gimp.org/node/3713

Soubor Orton-Effect.scm si uložíme lokálně do PC (pravé tlačítko myši + Uložit odkaz jako / Uložit cíl jako) do adresáře se skripty gimpu. Ve windows typicky C:\Documents and Settings\uživatel\.gimp-2.6\scripts. V linuxu (Ubuntu) /home/uživatel/.gimp-2.6/scripts.

Po spuštění se zobrazí v příkazové liště hlavního okna položka Script-Fu --> Orton Effect.

Orton effect

Sílu samotného efektu nastavíme pomocí dvou parametrů: Poloměr rozostření a Krytí. Pro každou fotografii je potřeba zkusit vlastní nastavení těchto parametrů s ohledem na fotografovaný motiv atd. Každopádně jako referenční hodnoty můžete nechat ty defaultní rozostření 10 a krytí 100%.

Pokud budeme chtít zachovat originální vrstvu bez úprav, zaškrtneme položku "Keep the original layer" a pak již stačí klepnout na tlačítko BUDIŽ.

Porovnání dvou fotografií bez filtru a s orton efektem:

podchod do podzimu

podchod do podzimu s ortone efektem

Pořád ale bude platit, že všechny tyhle fekty dokáží dobrou fotku ještě více zvýraznit, ale špatnou fotku nezachrání. Ne na všechny motivy se tenhle fekt hodí a je potřeba jej používat s rozmyslem. Sám tyhle efekty používám minimálně...ale proti gustu :-)

Přečteno: 10207x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.