Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Passo Tonale (Itálie 2006)

2. dubna 2006 13:37 | Rubrika: cestopisy
Kategorie: ,

Po 3 letech bez pořádného kontaktu se sjezdovými svahy jsem se rozhodl, že letos musím trochu oprášit svůj „carvingový" styl „sjeď jak můžeš" a vyrazíme někam na lyžovačku. Výběr střediska jsem nechal na zkušenějších a znalejších lidech, a pouze jako náplava jsem vyrazil v polovině března s přítelkyní a dalším párem s Ostravy do italského střediska Passo Tonale.

Passo Tonale je lyžařské středisko ležící v horském sedle ve výšce 1 882 m, kde lze díky ledovci Presena lyžovat až do výšky 3 000 m (celoroční lyžování). Doporučuji sjet se podívat i do nedalekého Ponte di Legno, ležícím ve výšce 1 257. Využít můžete bezplatný skibus (cca 8 km) a v současné době je ve výstavbě lanovka, která by měla obě městečka spojovat. Zatím co Passo Tonale, zejména strana s ledovcem Presena je otevřená a při lyžování tak lze obdivovat horské hřebeny, sjezdovky v Ponte většinou vedou lesem a jsou tak krytější při silnějším větru. Ale i tam se dá pomocí sedaček a vleků vyšplhat na vrcholky nad 2000 mnm s krásným výhledem.

Ubytovací střediska leží v těsné blízkosti sjezdovek a vleků. Všechny svahy jsou situovány na sever, a proto je také areál vyhledáván lyžařským národním mužstvem, které zde často trénuje...my jsme se většinou setkali s nějakou dětskou reprezentací, která mi trochu srážela sebevědomí. Využít můžete celkem 80 km sjezdovek a 30 vleků. Je-li dostatek sněhu a máte-li trochu štěstí, dá se sjet z Tonale do Ponte di Legno na lyžích. Passo Tonale je rozděleno na levou a pravou lyžařskou část, přičemž zážitkem pro vyznavače rychlého lyžování je jistě sjezd tratě Paradiso (2,7 km dlouhá s převýšením více než 700 m) nebo i freeride na Preseně s možností využití služeb průvodce. Středisko nabízí využití jednoho skipasu, který platí pro všechny sjezdovky v Passo Tonale i Ponte di Legno.

Celově středisko super a i počasí nám vyšlo....z 6-ti denního lyžování jsme měli pouze jeden den mlhu a padal sníh, jinak po celou dobu bylo krásně jasno a příjemná teplota nad nulou. Kromě lyžování na ledovci, tam byla kosa pořád :-) Celkově musím zhodnotit akci jako vydařenou, až na drobné střevní problémy v samotném závěru a s tím související akční odjezd mapující stav a úroveň toalet na cestě z Tonale do Prostějova :-)

Doplněk na přání jednoho účastníka:

Naše kancelář na uvádění románových příběhu na pravou míru musí včas zasáhnout, aby nedošlo k nějakému faupiax. Je pravda, že většinu posádky stihla střevní příhoda, ale jeden z našeho kolektivu zocelený ostravským ovzduším vydržel. A díky němu jsme se mohli nakonec navrátit zpět do milované vlasti. Děkujeme statečný polovodiči. Díky Silvie Svačková, nikdy Ti to nezapomeneme ;o)
01.jpg
Nejkrásnější černá sjezdovka Paradiso. Nahoru kabinkou a potom sedačkou se dostanete až na ledovec Presena.
02.jpg
Pohled na štíty hor přizapadajícím slunci. Dole pod nimi se nachází běžkařská dráha….trochu mě zklamala. Cena 4eur/den.
03.jpg
Opět jeden kýčovitý západ slunce nad vrcholky hor…..nesměle už vykukuje i měsíc. Nevyfoťte si to na památku, když se tam tmácíte takovou dálku :-)
04.jpg
Pohled z okna našeho apartmánu Serodine na krámek pana „Bombardino“, kam jsme chodili „fasovat“ proviant a ochutnávat místní speciality.
05.jpg
Tady jsme na opačné straně na dvou červených sjezdovkách schovaných mezi vrcholky hor – klid, pohoda.
06.jpg
Někteří odvážní jedinci si zkusili i ostrý start ze závodní kabinky. DRuhá červená sjezdovka na straně Passo Contrabbandieri
07.jpg
Důležitý je správný postoj (nebo spíš posez ;o) a pak vzhůru dolů……víc jak 5 km sjezd do Tonale po červené a modré zpět do hlavního střediska
08.jpg
Následuje série několika fotografií, které jsem pořídil na ledovci Presena. Panorámata jsou tady opravdu nádherná, určitě si tam vyjeďte!
09.jpg
…..hory, sníh, zima
10.jpg
…..hory, sníh, zima
11.jpg
…..hory, sníh, zima
12.jpg
…..hory, sníh, zima
13.jpg
Ochutnávky místních sýrů, naloženého masa…..k tomu samozřejmě červené víno, prostě idylka. Až na ten odjezd ;o)

Přečteno: 6768x

Komentář

  1. Milan D. · 19. dubna 2010 13:40 · # 

    Konečně jsem se dostal k tomu, abych upravil alespoň pár fotografií z digikompaktu a šoupnul je na stránky. Lyžovačka v italském Passo Tonale opravdu stojí za to, na výběr z desítek super upravených sjezdovek a zážitek je rozhodně lyžování na ledovci Presena v nadmořské výšce přes 3000 mnm a následný sjezd nejhezčí sjezdovky Paradiso (fotografie 08-12).

    Rovněž doporučuji ochutnat něco z místních specialit. Nás pravidelně zásoboval signore „Bombardino“ z obchůdku na fotografii č.4. Pojedli jsme něco místních výborných sýrů, nakládaného masa a i vína. Určitě zkuste i místní likér Bombardino, což je whisky s rumem a výborný je horký se šlehačkou :o )

    Tohle středisko určitě nezklame a na své si přijdou lyžaři všech věkových i výkonnostních skupin.

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.