Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Příprava modelky na focení

23. dubna 2009 22:32 | Rubrika: Modeling
Kategorie: ,

(doporučení, jejichž dodržení ušetří hodně času, práce i nákladů)

Jelikož fotografování je otázkou několika hodin (někdy i dnů - dle požadavků) společné práce, je dobré se na ni předem připravit.

 1. Nejprve je dobré v dostatečném předstihu posedět někde nad kávou nebo dobrým čajem - promluvit si o požadavcích modelky nebo záměru fotografa. Vhodné je shlédnout nějaké inspirační fotografie, domluvit se, co zhruba bude třeba na focení přinést a kdy je vhodná doba (pro focení v exteriéru). Ujasnit si, jaké líčení, účes, oblečení a styl focení atd.
 2. Dobré je vyčkat s focením alespoň 2 týdny od první schůzky. Tento odstup bude postačující pro lehké změny životního režimu modelky. Především je třeba hodně pít - ideálně bylinné a ovocné čaje, minerální vody (nutno střídat), čerstvé mošty, stolní vody - to vše nejlépe bez cukru a hlavně bez bublinek! Pleť se projasní, vypne a pročistí. Samozřejmostí jsou lehčí jídla, která prospějí nejen vaší postavě, ale především pleti se sklonem k pupínkům a akné - omezit sladkosti, kořeněná jídla. Velký pozor na sůl, zadržuje v těle vodu a způsobuje otoky. Samozřejmostí je vynechání tvrdého alkoholu, víno jen v symbolickém množství. Vodou se občerstvovat průběžně celý den. Pít až v okamžiku pocitu žízně je nezdravé. Stejně tak vypití velkého množství vody najednou příliš zatíží organismus a pleti nepomůže.
 3. Vhodný je pobyt v nezakouřených větraných místnostech, procházky, možné je saunování, plavání (po koupeli obličej i tělo ošetřovat kvalitními krémy!), vířivky, skotské střiky a masáže (zpevní kůži a pomáhají odstranění celulitidy).
 4. Vyhýbat se přímému sluníčku, opalování bez šperků, šňůrek kolem krku (pro focení dekoltu), event. naprosto bez plavek, pokud chcete fotografie celého těla. Spáleniny se léčí dlouho a stejně tak se špatně maskují neopálená místa. Průběžně používat krémy s ochranným faktorem, a to i ve stínu.
 5. Vynechat pobyt v soláriu - způsobuje na kůži červené skvrny, které budou na fotografiích velmi výrazné, přesto, že v reálu jsou téměř neviditelné. Ani kombinaci sluníčko/solárium není příliš vhodná.
 6. Pokud modelka vyžaduje snědší pokožku, pamatujte, že zvýrazní vrásky a celkově bude vypadat starší. Při použití samoopalovacího krému použít na peelingu a řádné rozetření krému, a to naprosto všude (nezapomínat např. na část krku pod vlasy, podpaždí apod.).
 7. Na focení by modelka měla přijít bez spodního prádla, ev. s hodně volnými ramínky, gumičkami, pozor i na ponožky, prstýnky, náramky a brýle - veškeré otlačeniny jsou nežádoucí a mizí minimálně 20-30 minut, u citlivější kůže nebo v místě častého dotyku i déle.
 8. Neprovádět depilaci, ani úpravu obočí těsně před focením - pravděpodobně vždy vznikne nějaký boláček, zanícené místo, flíčky, „husí" kůže apod. Nezapomínat na pravidelnou masáž lufou, zabraňuje zarůstání chloupků. Důležitá je i manikůra - není nutné mít dlouhé nebo nalakované nehty, ale rozhodně upravené, neokousané a čisté. Nehty ostříhané „do masa" nebo naopak několika centimetrové drápy nikoho neokouzlí.
 9. Kosmetičku navštivte zhruba týden před focením, aby se pleť stačila po vyčištění zklidnit.Foto-makeup se řídí jinými pravidly, než klasické denní líčení, proto je lepší svěřit se odborníkům. Vhodná je vlastní slámka na pití - nerozmaží si tolik rty a jejich okolí.
 10. Má-li modelka akné, rozhodně nevymačkávat, nepropichovat, nesnažit se nějak pupínek maskovat. částečně pomůže ochlazení ledem, ale pozor na omrzliny, opatrně a jen lehce chladit! Je snadnější vyrážku lehce zalíčit a následně upravit v PC, než maskovat podrápanou a poškozenou pleť na větší ploše.
 11. Vlasy umýt den před focením nebo alespoň pár hodin před schůzkou. Pokud možno nenanášet stylingové přípravky, pro následné použití žehličky nebo kulmy nejsou vhodné.
 12. Spánek, spánek, spánek - dostatečně spát je základem krásy. Snažit se dodržovat co nejpravidelnější spánkový režim. Nejkvalitnější spánek je ten, který „zahájíte" před půlnocí. Nedostatek spánku (alespoň 8 hodin) se nejvíc projeví v očních partiích a v citlivosti očí na záblesky a osvětlení. Má-li modelka sklon k mrkání nebo suché oči, pomohou oční kapky
 13. Modelka se bude pravděpodobně několikrát odličovat, na což může pleť reagovat zarudnutím.Je vhodné, pokud si vezme s sebou vlastní odličovací prostředky, jemné, nedráždivé, na které je pokožka zvyklá. Následně pleť ošetřit kvalitním krémem (pokud možno nepoužívat krémy obsahující Retin A nebo Alpha Hydroxy - způsobují prý olupování kůže), na něj pak patří podkladová báze pod make-up (výborná je např. od firmy Inglot).
 14. Lépe se pracuje, pokud atmosféru podmalovává hudba - lepší je rychlejší hudba, neuspává, probouzí k aktivitě. Pro případ focení aktů zvolit hudbu, která uklidňuje a působí příjemně.
 15. Pozor na rychlé pohyby - při focení je potřeba výdrže v určitých pózách nebo výrazech. Modelka by měla vydržet několik vteřin nehybně s naprosto rovnými zády, podsazenou pánví, zastrčeným bříškem a vypnutou hrudí a zataženou bradou (podbradkem)....
 16. Nejen dokonalá tvář nebo postava „prodává" fotku - modelka musí do ní vložit kouzlo své osobnosti, své herecké nadání, touhu se předvést, vžít do nějaké role...
 17. Základem je dobrá komunikace mezi modelkou a fotografem, nejen před, ale především během samotného focení!

Publikováno s laskavým svolením autorky (Irena Motlíková) ;o)

Přečteno: 27217x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.