Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Solarografie

27. května 2011 14:06 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

solarografieNa komunitním serveru věnovanému klasické fotografii Temnákomora.cz jsem narazil na zajímavé vlákno věnované tzv. solarografii. Protože šlo o mě neznámou techniku, našel jsem si několik informací a myslím, že by to mohlo zajímat i další nejen "klasiky".

Solarografie je poměrně nová fotografická technika, poprvé byla použita v letech 2000 - 2001. Princip solarografie je zachycení pohybu slunce po obloze skrze dírkovou komoru (od jednoho slunovratu ke druhému). V současné době se této technice věnuje zejména finská fotografka Tarja Tryggová, která založila projekt mapy světové solarografie, který je součástí jejího Ph.D.

Jako světlocitlivý materiál se nejlépe osvědčil fotografický papír vzhledem k jeho nízké citlivosti, ale ne každý je vhodný s ohledem na místní klima či délku expozice. Samotná expozice na světlocitlivý papír se pohybuje v řádech měsíců, což vede právě k důležitému efektu...zachycení pohybu slunce po obloze.

Zajímavostí rovněž je, že ačkoli se exponuje na černobílý fotografický papír, tak vzhledem k přímému osvitu a dlouhé expozici vychází výsledný obraz v nějakém barevném podání, které se liší vzhledem k místu expozice, použitému druhu fotopapíru atd.

Na světové mapě solarografie se postupně podílelo více než 300 dobrovolníků po celém světě, kterým Tarja zaslala dírkovou komoru s instrukcemi a po expozici jí byly zaslány ke zpracování zpět.

Výsledek je k vidění na stránkách projektu: http://www.solargraphy.com

Další informace o této technice nalznete např:

Přečteno: 8008x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.