Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Světový den dírkové fotografie 2011

4. března 2011 12:51 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

pinhole dayPro méně znalé určitě nebude od věci malé entrée, co vlastně ta dírková fotografie je a jakým způsobem se lze k této netradiční, ale rozhodně zajímavé a kreativní akci připojit.

Camera obscura (z lat. temná komora), dírková komora nebo pinhole) je optické zařízení používané jako pomůcka malířů a předchůdce fotoaparátu.

Camera obscura je v principu schránka (třeba i velikosti místnosti) s otvorem v jedné stěně. Světlo z vnější scény po průchodu otvorem a dopadne na konkrétní místo na protější stěně. Promítalo-li se na papír, mohl malíř obraz jednoduše obkreslit. Výhodou této techniky bylo zachování perspektivy a tím větší realističnost výsledného obrazu.

S popsaným jednoduchým aparátem byl promítaný obraz vždy menší než ve skutečnosti a převrácený. V 18. století byla používána konstrukce se zrcadlem, která obraz promítala na průsvitný papír položený na skleněné desce na vrchu skříňky.

Se zmenšujícím se otvorem je promítaný obraz ostřejší, ale zároveň se snižuje jeho jas. Je-li otvor příliš malý, ostrost se opět začne zhoršovat vlivem difrakce. Pozdější camery obscury používaly místo otvorů objektivy, umožňující větší průměr při zachování ostrosti obrazu.

Zdroj: Wikipedia 2011

Světový den dírkové fotografie (WPPD) je mezinárodní událost organizovaná na podporu a oslavu dírkové fotografie. Každý rok tento den připadne na poslední neděli v dubnu. Letos tedy připadne na 24. dubna 2011.

Cílem akce je na chvíli se odpoutat od přetechnizovaného světa a vytvořit fotografii tím nejjednodušším fotoaparátem - dírkovou komorou.

Na stránkách http://www.pinholeday.org/ najdete nejen spoustu informací o této akci, ale i galerii fotografií pořízených pinholí po celém světě v předchozím letech a pro zájemce aktivně se zúčastnit i návod na stavbu vlastní jednoduché pinhole.

DSLR už dnes fotí kdekdo, ale kdo se může pochlubit fotografií z vlastnoručně vyrobeného fotoaparátu?

Světový den dírkové fotografie je sice až za více než měsíc, ale pokud ještě němáte vlastní kameru, je nejvyšší čas se pustit do stavby a testování. 24.4.2011 pak hurá do ulic a do přírody ulovit nevšední záběry!

Letos se konečně snad také aktivně zúčastním :-)

Další informace o dírkové kameře:

Přečteno: 7218x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.