Fotografická technika

15. dubna 2008 15:57 | Rubrika: Profil
Kategorie: ,

- co se mi dostalo do rukou a s čím jsem fotil, fotím nebo budu fotit.....aneb několik naprosto zaujatých komentářů :o) Přeškrtnuté položky už aktivně nepoužívám nebo mají nového majitele.


Pentax 645N

Profesionální středoformátová AF kamera na svitek 120 (formát 6x4,5 cm). Robustní hliníková konstrukce působí dojmem trochu "větší" zrcadlovky a i podobným způsobem se s ní pracuje. Na rozdíl např. od Mamiya 645 nebo Zenza Bronicy je díky hranolovému hledáčku s pokrytím 93 % a AF vhodnější na akčnější focení např. portrétů v exteriéru, reportážnímu nebo dokumentárnímu fotografování apod. Ovládání je velice intuitivní a všechny potřebné funkce jsou dostupné pomocí klasických otočných voličů, což je jednoznačné plus oproti předchozímu modelu 645. Závěrka plátěná elektronicky řízená v rozsahu 1/1000 - 30s, ISO 6 - 6400 (korekce +- 3EV v kroku po 0.3 EV), TTL 3-bodový AF, měření expozice - TTL 6 segmentů / středově vyvážené / spot.

Používám s objektivy SMC FA 75/F 2,8; SMC FA 200/F 4; SMC A 45/F 2,8.

Pentax 645N

+ střední formát - kdo je zvyklý na klasický kinofilmový formát, tak nárůst kvality je zásadní
+ intuitivní ovládání a ergonomie celkově
+ AF se hodí, už jsem si na něj zvykl :-)
+ tisk exp. údajů mimo políčko na filmový pás
+ měření expozice multisegment, středové nebo bodové
+ oproti jiným středoformátovým kamerám mobilnější

- nemá výměnná záda (oproti Mamiya nebo Bronice) - nutnost dofotit celý svitek
- AF a převíjení napájeno 6 tužkovými bateriemi (nutno počítat s tím, že hlavně převíjení filmu žere dost energii a bez baterií si prostě nezafotíte)
- AF je v některých případech, hlavně u delších objektivů pomalejší

Momentálně nejpoužívanější fotoaparát ... prostě jsem si na tenhle střední formát zvykl a splňuje vše, co od fotoaparátu vyžaduji ;o)

Flexaret VI

Moje první zrcadlovka na střední formát 6x6 cm. Jedná se o čistě mechanickou dvouokou zrcadlovku na svitkový film, s adaptérem je možné pak fotit i na kinofilmový 35 mm. Model VI se vyráběl  v Meoptě od roku 1961. Objektivy jsou opatřeny bajonety pro připevnění filtrů, předsádkových čoček a sluneční clony. Je vybaven závěrkami Metax nebo Prontor SVS se snímacími časy 1s - 1/400s a snímacím objektivem Belar 3,5/80. Model VI je asi nejrošířenější a nejoblíbenější Flexaretou na aktivní fotografování i v současné době. Následující a poslední model VII se podle zkušeností majitelů tohoto modelu vyznačuje vyšší poruchovostí.

Flexaret VI

+ jednoduchá a spolehlivá mechanická konstrukce
+ formát 6x6 cm - čtverec má prostě svoje kouzlo :-)
+ dvouoká zrcadlovka s šachtou je prostě klasika
+ objektiv má svoje specifické podání - pro někoho výhoda, pro jiného nedostatek

- trochu tmavější matnice v šachtě, někdy bývá problém přesně zaostřit
- objektiv je na plnou clonu hlavně v rozích fotografie přece jen měkčí

Pentax ME Super

Moje nejvíc nejoblíbenější kamera na kinofilm. Starší manuální zrcadlovka vyráběná do roku 1986. Pořídil jsem si ji místo P30T, především proto, že poměrně často BW negativ PUSHuji na jinou než jmenovitou citlivost a u P30T nešla nastavit manuální citlivost filmu (vše fungovalo pouze přes DX kód). Musím jednoznačně říct, že je to prostě mazlík :-) Je o něco menší, přesto se dobře drží a celokovová konstrukce působí kvalitním dojmem a pocitem, že tenhle foťák dokáže přežít lecos. Pracuje ve dvou expozičních režimech - preference clony Av a plný manuál M. Nastavení času v případě manuálu je trošku odlišné.....nefunguje pomocí otočného voliče, ale pomocí dvou tlačítek a indikací LED diodek v hledáčku se nastaví požadovaný čas. Korekce expozice je možné nastavit v rozsahu +-2EV v kroku po 1EV. Jako výhodu bych viděl i nejkratší čas 1/2000s, starší modely umí většinou pouze 1/1000s a na opačném konci nejdelší čas 4s (u starších modelů většinou pouze 1s a potom BULB). Výborný je rovněž velký a jasný hledáček. Celkově se mi tento model od Pentaxu moc líbí a i přes drobné výhrady s ním velice rád pracuji.

Pentax ME Super

+ kvalitní kovová konstrukce
+ nejkratší čas 1/2000s na opačném konci 4s
+ manuální nastavení citlivost filmu v rozsahu 12 - 1600 ASA
+ korekce expozice +-2 EV
+ velký a jasný hledáček
+ malé, kompaktní rozměry
+ plynulý a hladký chod závěrky

- asi bych toho chtěl moc, ale uložení exp. hodnot by se hodilo :-)
- nemožnost plně manuálního provozu bez baterií....(dvě baterie 1.5V) pokud jsou vyčerpané závěrka pracuje pouze v čase 1/125s (alespoň něco :o)
- korekce expozice v kroku po 1EV, lepší by bylo po 1/2EV někdy je přece jen 1EV moc
- trochu komplikovanější nastavení času v manuálním režimu

Pentax MZ50

S touto zrcadlovkou jsem začínal. V setu s objektivem SMC 28-80mm/F3,5-5,6 to byla ideální zrcadlovka do začátků s klasickou fotografií. Konstrukce fotoaparátu působí v porovnání s ostatními fotoaparáty trochu plastově a je škoda, že kromě kovové dráhy filmu není kovový i bajonet. Autofocus, ačkoliv pouze jednobodový poměrně přesný a hlavně solidně rychlý. Měření expozice.....tady bych viděl slabší stránku tohoto těla. Za běžných podmínek měřil fotoaparát spolehlivě a v tomto směru si nemohu stěžovat. Problém nastal, pokud jsem fotil nějaký objekt v protisvětle, s tím měl značné problémy. Měření ve dvou zónách přece jenom pro světelně hodně náročné podmínky asi nebude to pravé ořechové. Jako největší nedostatek oproti některým modelům řady Pentax MZ bych viděl nemožnost použití starších manuálních objektivů s tímto tělem. I proto jsem časem přešel na vyšší model MZ5N.

Na první lásky se ale vzpomíná hlavně v dobrém :-)

+ jednoduché intuitivní ovládání
+ poměrně rychlý a přesný autofocus
+ celkem kvalitní objektiv 28-80 v setu
+ levný BP
+ motivové programy - pro úplné začátečníky užitečná věc

- středové měření expozice ve dvou zónách
- plastový bajonet
- není možno používat starší MF objektivy bez polohy A na clonovém kroužku
- nejkratší čas 1/2000s, synchro 1/90s - v obou případech by se hodily kratší časy
- absence multiexpozice
- absence předsklopení zrcátka (tohle by se mi naopak určitě hodilo)

Pentax MZ5n

Solidnější konstrukce oproti MZ-50 s kovovou dráhou filmu a bajonetem. Ergonomické vlastnosti hodně zvedne battery pack. Na první pohled MZ5N upoutá svým restrostylem, ovládání je geniálně jednoduché a všechny nejdůležitější funkce okamžitě přístupné pomocí otočných voličů a přepínačů.

+ kvalitní objektiv SMC 28-70 v setu
+ velice přehledné a rychlé ovládání pomocí přepínačů a otočných voličů
+ kovový bajonet a dráha filmu
+ měření expozice - bodové, zvýhodněný střed, multisegmentové
+ možnost použít starší MF objektivy i přes redukci M42
+ elektronická kontrola hloubky ostrosti
+ levný BP
+ panoramatický režim - opět je otázkou, na kolik lze tohle považovat za výhodu
+ prakticky za pár korun lze vyrobit kabelovou spoušť (platí i pro MZM, MZ50, 30, 10, 5, 5N, 3

- malý vnější LCD display, v protisvětle jsou údaje o expozici v hledáčku velice špatně čitelné
- absence multiexpozice 
- absence předsklopení zrcátka 
- nejkratší čas 1/2000s - při citlivém materiálu a jasném počasí by se určitě hodil i kratší čas
- syncho čas 1/100 - určitě by se hodil i kratší

Objektiv Pentax SMC 28-70mm/F4 AL

Na první pohled nepůsobí tento objektiv příliš solidním dojmem a ani značka Made in Taiwan mu nedodává při prvním setkání na důvěryhodnosti. Opravdu ale jenom na první pohled.

Ve srovnání s objektivem SMC 28-80mm/F 3,5-5,6 je už při formátu fotek 10×15 cm zcela zřetelný rozdíl ve kvalitě kresby. U většího formátu je ten rozdíl už jednoznačný. Samostatnou kapitolou je fotografování v protisvětle nebo se sluncem přímo v záběru. Ani záběry se silným protisvětlem mu nedělají problémy a fotografie jsou prakticky bez reflexů.

Další výhodu možno spatřovat v tom, že se nemění světelnost objektivu v celém ohniskovém rozsahu. Jedinou nevýhodu, kterou bych spatřoval u tohoto objektivu, je trošku méně stabilnější konstrukce zaostřovacího kroužku. Při vypnutí AF a manuálním zaostřování, má poměrně velkou vůli a člověk má pocit, že po uvolnění každým dalším pohybem musí dojít k rozostření. Zatím jsem ale nic podobného nezpozoroval, hlavně to bude asi kvůli rychlému a přesnému autofocusu.

Objektiv Sigma 70-300mm/F3,5 - 5,6 APO Macro Super

Objektiv se dodává s plastovou sluneční clonou a praktickým pouzdrem. Průměr filtru je vzhledem k jejich ceně poměrně příznivý 58 mm. Konstrukce objektivu působí solidním dojmem, pogumovaný povrch zoomovacího kroužku se příjemně drží a hladce se s ním nastavuje ohnisková vzdálenost. Jednoznačnou výhodou je možnost přepnutí do režimu makro, kde dosáhnete max. poměru zobrazení 1 : 2, což na fotografování kytiček a podobných věcí ze začátku stačí. Makro lze zapnout pouze při max. ohniskové vzdálenosti 300mm, takže je nutno použít kvalitní stativ.

Nevýhodou je při zoomování vysouvání přední části objektivu, a tím hrozící nebezpečí roztřesení snímků při kratších časech. Platí zde pravidlo a nejdelším času...1/ohn. vzdálenost. Při maximálním vysunutí a nasazené sluneční cloně působí celkem slušná páka, takže se rozhodně vyplatí těžší a stabilní stativ.

Kvalita kresby byla průměrná, lepší mi přišla na kratšíc ohniscích. Asi bude něco pravdy na názorech, že při nejdelším ohnisku je kresba objektivu výrazně měkčí, ale když člověk trochu zacloní, tak se to zlepší. Do formátu 20×30cm je kvalita kresby přijatelná. Na nejdelším ohnisku byl občas problém se zaostřením.....autofocus čas od času projel naprázdno než zaostřil. S reflexy je to v porovnání s objektivem Pentax už podstatně horší. Při bočním protisvětle se rozhodně vyplatí fotit se sluneční clonou, která se upevňuje na bajonetový závěr objektivu. V přímém protisvětle je však nutno počítat s občasnými reflexy. Jako velice praktický považuji rozsah 70 - 300mm. 

Pentax P30T

Manuální zrcadlovka pro objektivy Pentax K, Ka a Kaf bajonetu. Jde o straší manuální zcadlovku kvalitní kovové konstrukce s TTL měřením při otevřené cloně, středově vyvážené s čidlem GPD. Pořídil jsem si ji jako druhé tělo k MZ5n a používám na ni kvalitní pevné objektivy Pentax M 50/1,7 a Pentax M 135/3,5. Teď se poohlížím ještě po nějakém širokoúhlém manuálním objektivu kolem 20 až 35 mm. Zrcadlovka pracuje ve 4 exp. režimech - plně automatický režim, priorita clony, manuální režim a programová expozice s použitím blesku. Zápory jsou v tomto případě diskutabilní, neboť srovnám tento přístroj s nepoměrně novějšími autofokusovými, ale přesto si dovolím uvést několik postřehů.

+ kvalitní kovová konstrukce, tělo dobře padne do ruky a díky větší váze i dobře sedí
+ páčka pro manuální kontrolu hloubky ostrosti
+ tlačítko pro uložení expozičních hodnot do paměti
+ možnost plně automatického režimu pro začátečníky - při použití objektivu s polohou A na clonovém kroužku
+ samospoušť 12s indikovaná blikající diodou
+ zaostřování pomocí měrných klínů, mikrorastru nebo standardní matnice

- rozsah závěrky 1s - 1/1000s na delším konci lze využít čas B a drátěnou spoušť, nejkratší čas 1/1000s je při použití citlivějšího filmu a světelného objektivu opravdu málo
- nemožnost plně manuálního provozu bez baterií....(dvě baterie 1.5V) pokud jsou vyčerpané, závěrka se zaaretuje
- nelze nastavit manuálně citlivost filmu, citlivost se nastavuje výhradně DX kódem...pokud ho film nemá, používá tělo hodnot pro ISO 100
- ve srovnání s novějšími AF přístroji poměrně hlučný a silný náraz zrcátka a závěrky při exponování....nebezpečí roztřesení snímků

Dostal se mi do rukou návod ke staršímu modelu Pentaxu P30T. Dnes už jej asi těžko budete shánět v autorizovaných prodejnách nebo u výrobce, tak jsem jej naskenoval a uložil ve formátu pdf. Soubor má skoro 900 kB. Snad se to někomu bude hodit.

Stativ HAMA (Gamma 71)

Je obecnou pravdou, že stativ si člověk kupuje na 2x. Ani u mě tomu nebylo jinak, po nákupu zrcadlovky a objektivu už nebylo peněz nazbyt, a tak jsem sáhnul po téhle levné alternativě. Technické parametry: 3-cestný, výška 55 - 134 cm, váha 1070 g. Snad jedinými výhodami byla nižší hmotnost, vodováha na upínací hlavě a rychloupínací desička. Stručné hodnocení - takhle nemá vypadat fotografův stativ!. Při fotografování v zimě se mi celkem snadno podařilo ulomit páčku pro výsun středové tyče. Tu bych nedoporučoval vůbec vysouvat, protože se pak stativ stává dost nestabilním (hlavně ve větru).

Kapitolou samo pro sebe bylo přesné zaaretování fotoaparátu do výsledné polohy. Po dotažení upínací hlavy se prakticky vždy fotoaparát posunul o nějaký ten kousek níž.....což např. u makrofotografie bylo o nervy. Při fotografování na výšku s těžším objektivem Sigma 70-300 APO Macro Super pro změnu destička ani po opakovaném dotažení nebyla schopna tuto páku udržet a foťák se samovolně protáčel dolů.

Bylo mi ho líto vyhodit a tak jsem nákup opravdového stativu odkládal, až mi jednou upadl asi z metrové výšky na zem a úplně se ulomil kus plastové hlavy a tím bylo vše vyřešeno :o)

Ilford Pan 100

Černobílý negativní film s klasickými krystaly. Tento film používám k fotografování krajiny, architektury nebo portrétu. Je dostatečně jemnozrnný a má příjemné podání polotónů. K vyvolávání používám vývojky ID-11 nebo Kodak D-76, je možno ho vyvolávat v rozsahu 50 - 200 ISO. Mně se osvědčilo vyvolávat na jmenovitou citlivost v ředění 1+1 uvedených vývojek, překlápět prvních 30s a následně každou celou minutu 5x. Oproti datasheetu lehce převolávám.

+ největší výhodou je určitě cena
+ dostatečně jemnozrnný
+ pro mě příjemné podání polotónů

- zaslechl jsem něco v tom smyslu, že výroba končí

Ilford Pan 400

Černobílý negativní film s klasickými krystaly. Tento film používám k fotografování za horších světelných podmínek, reportáže, sport. Dá se pushnout s velmi dobrými výsledky až na ISO 1600. K vyvolávání používám vývojky ID-11 nebo Kodak D-76, je možno ho vyvolávat v rozsahu 200 - 3200 ISO. S oblibou tento film používám k pushování až na ISO 1600 a následně vyvolávám ve stocku ID-11 nebo D-76 podle techn. listu. Zrno je příjemně ostré a s kontrastem jsem taky spokojený.

+ největší výhodou je určitě cena
+ možnost pushnout až na ISO 1600 nebo 3200
+ můj nejoblíbenější film :-)

- zaslechl jsem něco v tom smyslu, že výroba končí

Ilford HP 5 Plus

Dneska už klasický černobílý negativní film. Pro mě asi nejlepší reportážní film co je momentálně k dostání. Má charakteristické podání polotónů a krásně ostré zrno. S výbornými výsledky se dá pushnout až na ISO 3200. Kdyby byl jen o trochu levnější hned bych ho vyměnil za Pan 400.

+ pro mě velmi příjemné podání polotónů a zrno
+ možnost pushnout až na 3200
+ je to klasika :-)

- trochu cena

Fomapan 200 Creative

Černobílý negativní film domácí produkce s moderními tabulárními krystaly. S tímhle filmem jsem prakticky začínal, ale postupně jsem ho nahradil alternativou od konkurence. Podání polotónů i velikost zrna jsou příjemné a srovnatelné se zahraničními výrobky. Začaly mě ale rozčilovat chyby v emulzi....klasické telegrafní dráty a a navíc se mi zdá, že je tento film velmi náchylný k poškrábání při vyvolávání. (u ostatních se mi to nestávalo). Možnost pushnout až na ISO 800, ale pozor na chyby v tech. listu, je nutno patřičně prodloužit vyvolávací dobu!

+ dříve cena dneska už na úrovni Pan 100 a 400
+ jemné zrno a podání polotónů
+ snad ještě, že jde o český výrobek :-)

- chyby v emulzi (fakt už mě to štvalo a je to velká škoda)
- po vyvolání se negativ poměrně dost kroutí
- náchylnost na poškrábání

Kodak Plus-X 125 pro

Černobílý negativní film s klasickými krystaly. Po tom, co klesla jeho cena po 100,-/ks jsem se ho rozhodl vyzkoušet a jsem s ním maximálně spokojený. Pro mě má výbornou ostrost a charakteristické podání polotónů. K vyvolávání používám Kodak D-76 a klasické překlápění 30s na začátku a pak každou celou minutu 5x podle technického listu.

+ ostrost a podání polotónů
+ vzhledem ke kvalitě i jeho cena
+ charakteristická barva negativu :-)

- momentálně opravdu nevím

Fomapan 100

Černobílý panchromaticky senzibilizovaný negativní film s klasickými krystaly. Momentálně (2019) nejčastěji používaný film k fotografování krajiny, zátiší a všude, kde je žádoucí co nejmenší zrno. Je dostatečně jemnozrnný (hlavně ve svitku 120 mm) a má dostačující podání polotónů. Vyvolávání jsem u tohoto filmu v případě svitku stabilizoval na vývojku ADOX R09 (Rodinal) v ředění 1+50 a splňuje to všechny parametry na ostrost, velikost zrna i tonalitu. U kinofilmu bych asi zůstal u ID-11 (D-76).

+ největší výhodou je určitě cena oproti zahraniční konkurenci
+ stabilní výsledky
+ dostatečně jemnozrnný
+ pro mě příjemné podání polotónů

- mám jen dobré zkušenosti, ale četl jsem i negativní reference na vady v emulzi

Fomapan 400

Černobílý panchromaticky senzibilizovaný negativní středně rychlý film s klasickými krystaly. Tento film používám k fotografování za horších světelných podmínek a na portrét, akt, reportáže atd. Dlouhou dobu jsem se mu vyhýbal a používal HP5+ od Ilfordu, ale poslední dobou (2019) už fotím vyhradně pro zmíněné účely na Fomapan 400. K vyvolávání používám Fomadon Excel ve stocku a v případě svitku jsem s podáním, ostrostí i zrnem spokojený.

+ největší výhodou je určitě cena oproti HP5+ je poloviční
+ pokud vyladíte negativní proces, jde v citlivosti 320-400 ASA a plně konkurenční film oproti Ilfordům a Kodakům
+ je to český výrobek, jsem patriot :-)

- jak už jsem zmínil, chce to trochu vyladit vyvolání (vývojka + ředění), abyste dostali z filmu požadovaný výsledek
- není tak pružný jako HP5+, při pushnutí na vyšší citlovost už to nebude "ono"
 

Přečteno: 37989x

Komentář

  1. Pavel Bakoš · 24. února 2012 10:43 · # 

    Dobrý den, chci se zeptat,jestli se dá pořídit makrofotografie digitálním fotoaparátem FINEPIX S 5500?

    Děkuji za odpověď Pavel
  2. Milan D. · 24. února 2012 13:06 · # 

    Pavel> už je to starší kompakt, ale s vynikající světelností. Koukal jsem na specifikaci a min. zaostřovací vzdálenost je 10cm. Vzhledem ke 4 MPix to ani s případnými výřezy nebude žádná sláva. Jde sice dokoupit nějaká makro čočka, ale není to levná záležitost. Otázka je, jak moc to s makrofotografií myslíte vážně? Na focení detailů to určitě bude stačit, ale na opravdovou makrofotografii v měřítku 1 : 2 a více bych se poohlédl jinde.

  3. marek manka · 1. srpna 2012 01:24 · # 

    dobry den prodam pentax me super se vsim sudy vynikajici stav je to pozustalost

  4. Karel Vrbský · 19. září 2012 18:12 · # 

    Vážený pane, mám závadu na Pentaxu Super A, se kterým by ráda fotila vnučka. Myslím, že ME super je velmi podobnbý fotoaparát, proto by mne zajímaly podrobnosti Vaší nabídky. Samozřejmě by mně stačilo pouze tělo, u porouchaného Pentaxu Super A je objektiv kvalitní. Vím, že kupovat asi 20 let starý aparát je v dnešní době digitálních fotoaparátů asi nemoudré. Já však mám pocit, že bych vnučku asi nejlépe naučil fotit s něčím, k čemu mám dobrý vztah. Těším se na Vaši odpověď, za kterou předem děkuji. S pozdravem Vrbský

  5. Martin · 19. prosince 2012 04:43 · # 

    Zdravím, nenašel jsem na výše uvedených ten pentax co je v záhlaví stránky, řekl bych že to je 645D, což je teda vzácný kousek a rád bych s ním udělal nějakou fotografii – to jen pro pořádek:)

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.