Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Úprava fotek online – povedený editor

2. dubna 2012 09:02 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Stručné představení online editoru pro úpravu fotek

Jelikož jsem zde v minulosti psal o možnostech úpravy fotografií online pomocí šikovných editorů, chtěl bych na předchozí článek navázat a představit ještě jeden editor, který vypadá velice slibně. Najdete jej na adrese upravafotek.cz.

online editor

Tento online editor určený pro základní úpravy vašich fotografií je zcela zdarma. Je jednoduchý na ovládaní a zvládá všechny základní úpravy fotek, které nejčastěji potřebujeme. Online editor je ideální pro úpravy fotek na cestách a všude tam kde potřebujeme rychlou úpravu čerstvě nafocených snímků, aniž bychom měli po ruce jiný editor v počítači.

Úprava fotek je potřebná a vyhledávaná služba a tento projekt, který zdarma tuto funkci nabízí, určitě zaslouží publicitu a bližší prozkoumání.

Úprava fotek snadno a rychle – co tedy editor umí?

Pojďme se tedy podívat, co všechno tento šikovný nástroj umí. Pro nahrání fotografie, kterou chceme upravit, můžeme vybrat ze dvou způsobů. Jeden nám umožňuje nahrát do online editoru fotografii z lokálního počitače, druhý způsob zase nahrání fotografie přímo z webu po zadání URL adresy.

Po načtení se v horní části menu editoru objeví název nahrané fotografie, její velikost a rozměry v pixelech.

Dále zde máme možnost výběru formátu obrázku s tím, že editor nabízí nejrozšířenější formát jpeg a druhý populární především na webu png. Pod volbou formátu máme možnost určit, v jaké kvalitě bude fotka upravovaná a posléze i uložená a dále si můžeme zvolit, zda chceme online náhled na kvalitu zobrazené fotky. Zde je nutno upozornit, že při této volbě může být práce s online editorem pro úpravu fotek pomalejší.

Praktická je i volba pozadí pod upravovanou fotkou, která nám umožňuje nastavit podklad tak aby se nám lépe pracovalo se světlými či tmavými fotkami.

Nyní si můžeme projít vlastní úpravy fotek. Oblíbená a vyhledávaná úprava je vytvoření rámečku kolem fotografie. Zde máme možnost zvolit barvu rámečku a jeho tloušťku v pixelech. Dále potřebný jas fotografie a dva druhy kontrastu. První typ je spíše tvrdší a druhý měkčí. Pokud chceme fotografii zesvětlit a zároveň docílit toho aby nebyla příliš mdlá (častý problém při focení pod mrakem) je ideální kombinovat jas a tyto dva typy kontrastu. Vhodnou kombinací lze dosáhnout kýženého zesvětlení a zvýraznění fotky.

Dále jsou zde dvě volby, pomocí kterých můžeme upravit barevnost fotek, první je volba barevného odstínu a druhá sytosti barev. Sytost barev je rovněž velmi praktická a potřebná úprava fotek.

Efekt sépie asi není nutné představovat, oproti běžným zvyklostem zde není jen jedna možnost úpravy fotek do tohoto efektu, ale můžeme si pomocí posuvníku vybrat, jak výrazný efekt sépie chceme na fotku aplikovat.

Další dvě úpravy nám umožňují fotku zaostřit, nebo naopak rozmazat. Zde spíše využijeme volbu zlepšení ostrosti fotek, kdo by taky chtěl fotku rozmazávat.

Další tři úpravy nahrané fotografie nám dávají možnost posunu barevných kanálů. Tato úprava se hodí v případě, že nám při focení fotka ujede do některé barvy a potřebujeme ji upravit tak aby bílá byla opět bíla. Takové „ujetí" bává časté při focení poblíž jednobarevné plochy jako je například tráva, nebo slunečnicové pole.

Nechybí zde ani tlačítko, pomocí kterého upravíme fotku do černo-bílých barev. Tuto volbu asi využijeme často. Každá fotka, se kterou zamýšlíme něco víc, než jen archivaci v počítači si zaslouží i otestování svojí podoby v černo-bíle variantě.

Ve spodní části menu online editoru jsou úpravy, které umožňují otočení snímku, zrcadlení a změnu velikosti. Tyto volby patří rovněž mezi nejčastější úpravy, které potřebujeme.

Úprava fotek zdarma se hodí

Editor upravafotek.cz je zajímavý nástroj pro základní úpravy fotek, který jistě ocení všichni ti, kdo potřebují efektivního a rychlého pomocníka a chtějí se vyhnout složitým nástrojům se spoustou funkcí, které pro drobné úpravy fotek nepotřebujeme. Tento editor je malý, ale velmi užitečný a jistě si najde své uživatele.

Přečteno: 34129x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.