Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Užitečné pluginy a skripty pro Gimp I

26. dubna 2010 13:45 | Rubrika: Gimp
Kategorie: ,

Základní instalaci open source grafického editoru Gimp je možné rozšířit o celou řadu více či méně užitečných pluginů či skriptů, které Vám mohou usnadnit práci. V následujícím seriálu bych Vám jen ukázal některé z nich a třeba přijdete na to, že něco podobného by se hodilo i Vám. Doplňky jsem testoval ve verzi Gimp 2.6.8.

1) Save for web

Tuto funkci znají zcela jistě uživatelé profesionálního Adobe Photoshop. Pokud publikujete v elektronické podobě např. na webu a chcete optimalizovat při ukládání svoje fotografie, můžete vyzkoušet tento plugin. Největší výhodou je možnost okamžitého náhledu na kvalitu výsledné fotografie a možnost nastavit lepší či horší kvalitu.

Plugin stáhnete z adresy: http://registry.gimp.org/node/33

ZIP soubor stačí rozbalit a nakopírovat do výchozí složky pro pluginy Gimp ma Vašem PC. To zjistíte v dialogu UPRAVIT -> PŘEDVOLBY -> ADRESÁŘE -> ZÁSUVNÉ MODULY.

Pokud plugin správně funguje, tak v nabídce Soubor bude k dispozic nový příkaz Save for web. Zobrazí se dialogové okno:

save for web pro Gimp

V horním bloku zvolíme typ souboru (zpravidla JPEG) a pak už jen nastavíme výslednou kvalitu obrázku jezdcem "Quality", přičemž v náhledu kontrolujeme, zda při zvolené kompresy je obrázek ještě koukatelný. Pod náhledem je uvedena výsledná velikost souboru.

Další možnosti nastavení:

Smoothing - míra vyhlazení obrázku
Optimize - optimalizuje a komprimuje data, aby výsledná velikost soubora byla co nejmenší bez viditelné ztráty kvality obrazu
Progresive - umožňuje načítání obrázku na www stránkách postupně, prohlížeč nemusí čekat na načtení celé fotografie
Baseline - viz.http://www.dakx.com/theory/jpegbaseline.html
Strip EXIF - odstraní z obrázku EXIF informace


2) Photo effects

Kompilace několika fotografických filtrů např. štětec, texturu, vitráž, měkké světlo atd. ZIP archiv si stáhněte z následující adresy: http://registry.gimp.org/node/97

Instalace je opět jako v předchozím případě velmi jednoduchá, stačí rozbalit obsah archivu do adresáře se skripty. Jak zjistíte příslušný adresář je opět popsáno o pár řádků výše.

Po úspěšné instlaci najdete složku s efekty v menu SCRIPT-FU --> PHOTO EFFECTS. Jsou sdruženy do několika skupin a zpravidla každý efekt má možnost nastavení síly efektu a dalších doplňkových vlastností. Zkuste vyzkoušet.....většina se hodí spíše pro grafiku, ale třeba takový efekt Soft Focus na některé portréty bude celkem použitelný :-)

soft focus

...příště zase další pluginy nebo skripty :-)

Přečteno: 14462x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.