Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Zpracování RAWu v Gimpu

20. dubna 2007 12:09 | Rubrika: Gimp
Kategorie: ,

Tahle otázka je trošku koplikovanější, ale ve finále lze říct....ANO, editor Gimp ostatně jako každý slušnější editor umí zpracovat fotografie, které byly uloženy do formátu RAW. Je ovšem potřeba doinstalovat doplněk (plu-in), který tento formát umí raw instalacezkonvertovat. Existuje jich několik např. rawphoto, ale my se budeme věnovat pluf-inu UfRaw, který umožňuje velice slušné možnosti nastavení a zpracování tohoto formátu. Ke stažení ho najdete na adrese: http://prdownloads.sourceforge.net/ufraw/ufraw-0.9.1-setup.exe?use_mirror=superb-west

Nejdříve je potřeba si doplněk stáhnout (viz. odkaz nahoře) a poté nainstalovat. Instalační soubor má cca 1.15MB a provede Vás klasický průvodce, který Vám na začátku oznámí, že je potřeba mít nainstalovanou knihovnu GTK+, v dalším kroku Vás jen upozorní, že pokud máte nainstalovaný Gimp, plugin se nainstaluje do stejného adresáře. Tento doplněk lze tudíž provozovat samostatně např. při konverzi do jiného formátu (ppm, tiff nebo jpeg) nebo společně s programem Gimp, pokud chceme fotografii přímo do Gimpu otevřít a upravit. Zbytek průvodce už je klasika a nečíhá na Vás žádné nebezpečí.

Konverze přímo do Gimpu

Ukážeme si postup, jak zkonvertovat RAW soubor přímo do prostředí program Gimp, abychom jej mohli následně upravovat jako libovolný bitmapový obrázek. Po nainstalování pluginu ufraw, stačí soubor klasicky otevřít...Soubor -> Otevřít.

Při otevírání se nám otevře dialog, který slouží k nastavení paramtrů pro konverzi formátu RAW. Vysvětlíme si stručně alespoň nejdůležitější funkce. Přesto pokud si vše projdete postupem pokus - omyl, tak no to jistě brzy přijdete sami :o).

úvodní okno raw

V horní části nahoře najdete RAW histogram, který jsem dosud úplně nepochopil a raději se řídím klasickým histogramem na který jsem již zvyklý vlevo dole. V největší pravé části je pak náhled obrázku, na kterém si můžete prováděné změny zkontrolovat. Mezi nejdůležitější nastavení patří především úprava expozice a korektní vyvážení bílé - záložka WB

V dialogu Exposure můžeme dodatečně nastavit pomocí jezdce korekce expozice doexposure WB plusových nebo záporných hodnot. Zhruba to odpovídá nastavení +- korekce EV při fotografování. Kliknutím na tlačítko s ozubenými koly provede program korekci automaticky, což je rychlejší možnost.....přesto doporučuji raději provést ručně a zkontrolovat histogram. (tlačítkem se zakroucenými šipkami vrátíme vše do výchozího stavu)
Další důležitý dialog slouží k nastavení teploty světla - Temperature. Opět pomocí jezdce můžeme nastavit světlo do chladnějších nebo teplejších poloh (v okénku vpravo je udána teplota světla v Kelvinech).
Samostatné nastavení pro složku zelené barvy je hned pomocí jezdce Green.

Na druhé kartě Base si můžete pomocí křivky nastavit základnu histogramu.....těžko se to vysvětluje, ale když si zkusíte s křivkou zahýbat a zkontrolujete si jednak náhled vpravo a hlavně histogram vlevo dole, určitě na to přijdete :o)

raw colorNa třetí kartě Color.....ten název mi v tomhle případě moc nesedí, protože barvy se upravují na úvodní kartě WB, se budeme zabývat nastavením celkového jasu fotografie, odpovídá to nastavení úrovní...pomocí jezdce Gamma.

Trochu přeskočíme a řekneme si stručně něco o posledních dvou kartách:
Zoom - zde nastavíme poměr zobrazení náhledu v pravém okně
Exif - asi není třeba vysvětlovat, jde o exif informace k fotografii

Poslední karta o které jsme si ještě nic neřekli je Corrections, kde lze nastavit pomocí jezdce Saturation saturaci (sytost barev), ale především je zde k dispozici klasická křivka, pomocí níž můžeme trochu vytáhnout stíny, potlačit světla atd.

No a pokud máme vše nastaveno, vpravo dole potvrdíme tlačítkem Budiž a Ufraw nám zkonvertuje podle nastavení obrázek přímo do prostředí programu Gimp, kde můžeme provádět další úpravy. Celkově lze říct, že tento plug-in obsahuje to nejnutnější pro správnou konverzi RAWu a jde s ním dosáhnout velmi dobrých výsledků. Vše je potřeba si osahat a vyzkoušet pro konkétní fotografii, těžko dávat nějaká konkrétní doporučení.

Přečteno: 17240x

Komentář

  1. Já · 1. září 2012 11:36 · # 

    (plu-in) věnovat pluf-inu
    Když už používám nějaké výrazy, tak je alespoň píši správně…

    viz wikipedia

  2. Milan · 1. září 2012 12:58 · # 

    Ty> plufinu to zní opravdu lépe…hlavně mi to na té Wikipedii pěkně vysvětlili :-D

  3. Hana · 25. listopadu 2012 00:46 · # 

    Zdravím, pokusila jsem se o instalaci RAW, ale nejde mi to, chybí další a další doplňky (zlib..,libgd…) a další… Nevíte, dke může být problém? Díky. hana

  4. Milan D. · 8. prosince 2012 19:23 · # 

    Hana> já momentálně používám pro zpracování RAWu Darktable ale je to pouze pro linuxové distribuce a OS X, nevím, jaký systém používáte?!

  5. lady Lianna Ellusive · 21. srpna 2014 17:32 · # 

    Mně se líbí, jak všichni automaticky doporučují UfRAW, i když se mi tento plug-in za poslední hodinu nepodařil s Gimpem spárovat ani omylem:-)

  6. Milan D. · 22. srpna 2014 19:36 · # 

    lady Lianna> tak tenhle článek je taky 7 let starý, za ty roky se situace dost změnila :-) Dneska vyvolávám RAW v aplikaci Darktable a až pak exportuji do Gimpu. Jak je na tam dnes UfRAW netuším.

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.