Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Photopea - český online Photoshop

16. května 2018 12:24 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

To, že se dříve tradiční desktopové aplikace přesouvají na Internet a spouštějí se z prostředí webového prohlížeče se stává poslední dobou již zcela běžně. Už před 10ti lety jsem v blogu psal o grafických editorech, které je možné takto využívat viz článek. V dalším článku jsem pak popsal základní úpravy pomocí jednoho z nejpovedenějších Pixlr.com. Pořád jde o kvalitní službu, ale jednou z nevýhod je nutná podpora Flash. S očekáváním jsem si nejprve přečetl a později i vyzkoušel další službu z kategorie on-line grafických editorů Photopea.com.

photopea

Tato služba využívá čistě technologií HMTL, CSS a JavaScriptu, takže není problém se spuštěníím na zařízeních Apple nebo Linux. Po načtení webové stránky do prohlížeče je dokonce možné pracovat i off-line bez stálého připojení k Internetu. Není bez zajímavosti, že vývoj má na svědomí pouze jeden člověk a shodou okolností Čech.

Jako nativní formát používá PSD a snaží se o maximální kompatibilitu s tímto formátem Adobe Photoshop, ale poradí si celkem slušně i s formátem XFC, což je nativní formát open source bitmapového editoru Gimp. Standardem je pak podpora bitmapových formátů JPG, PNG, GIF, PDF ale i dalších např. WEBP.

Prostředí je velmi podobné desktopovému Photoshopu a musím říct, že reaguje až překvapivě svižně! K dispozici jsou všechny základní funkce: od nástrojů pro geometrické úpravy obrazu, převzorkování a ořez, nástroje pro úpravu tonality: úrovně, křivky, úpravy expozice, vyvážení barev, retuše až po základní práci s vrstvami a možnost využít masky vrstev, samozřejmostí je celá sada fotografických filtrů a dokonce je k dispozici nástroj pro vektorizaci bitmapových obrázků. Kromě uložení do nativního PSD lze exportovat do celé řady již zmíněných podporovaných formátů např. JPG, PNG, GIF, PDF, SVG apod.

curves

Slabinou je určitě správa RAM webových aplikací, kterou řídí webový prohlížeč. Při zpracování větších souborů si dovede ukousnout opravdu pořádné sousto operační paměti.

Pokud nechcete nebo nemůžete instalovat desktopové grafické editory a občas nějakou jednodušší úpravu grafiky potřebujete udělat, stojí Photopea za vyzkoušení. Můj desktopový Gimp zatím určitě nenahradí, ale vývoj budu dál sledovat, protože občas se podobná služba hodí ;-)

Popis základních nástrojů k dispozici: https://www.photopea.com/learn/

Blog s novinkami: https://blog.photopea.com

Přečteno: 2578x

Komentáře jsou uzavřeny.

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.