Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Simulace BW filtrů v digitální fotografii pomocí míchání kanálů

20. dubna 2007 12:22 | Rubrika: Gimp
Kategorie: ,

Převod z barevné fotografie na černobílou v grafickém editoru Gimp už jsme v jednom z předchozích článků probírali. Dnes bychom na tuto problematiku navázali a ukázali si, jak jednoduše lze simulovat u takto převedené černobílé fotografie barevné filtry, které nám pomohou tvůrčím způsobem změnit tonalitu a celkové podání výsledné BW mixer kanalufotografie.

Základem je využití Míchání kanálů pro převod z barevné fotografie na černobílou. Lze to aplikovat i na již černobílou fotografii, ale musí být v režimu RGB. Ještě jednou si zopakujeme, kde tento nástroj v programu Gimp najdeme: v příkazové liště pracovního okna FILTRY -> BARVY -> MIXÉR KANÁLŮ.

Fotografii z barevné na černobílou převedeme jednoduše tak, že zaškrtneme políčko „Monochromatické„. Pomocí 3 jezdců pro 3 základní barvy: červená, zelená a modrá a zaškrtávacího políčka „Zachovat jas" lze ztmavit nebo naopak zesvětlit cíleně ty plochy v obraze, které odpovídaly před převodem příslušné barvě a toho my právě využijeme při simulaci barevných filtrů pro BW fotografii.

Mezi základní barevné filtry pro černobílou fotografii patří: žlutý, oranžový, červený, zelený a modrý. O jejich základním využitím se můžete dočíst v článku, který je sice určen pro klasické fotografování na film, ale tyto principy platí stejně i u digitální fotografie.

 

 

Nyní již prakticky k využití Mixéru kanálů. Nejprve tedy převedeme možností „Monochromatické" fotografii na černobílou a potom jezdce pro 3 základní barvy posuneme na hodnoty podle tabulky a případně jemně doladíme podle potřeby pro konkrétní fotografii:


světle žlutý tmavě žlutý oranžový červený zelený modrý
červený kanál 45 60 90 115 5 -45
zelený kanál 45 40 55 -10 135 25
modrý kanál 20 20 -35 -5 -35 120
Zachovat jas ano ne ne ne ne ne

No a to je vše. Jen je potřeba zkontrolovat, zda se příliš nezvýraznil šum na fotografii.

Doporučení:

Převádíte-li fotografie často do BW, abyste si nemuseli hodnoty pořád někde vyhledávat, lze si jednoduše uložit a pak je pouze otevřít a případně podle potřeby jemně doladit.
Nastavte si výchozí hodnoty podle tabulky a poté klepněte na tlačítko ULOŽIT a do libovolného adresáře pod libovolným názvem si nastavení pro konkrétní filtr uložte. Obdobným způsobem si uložte nastavení pro všechny barevné filtry a až některý budete chtít příště použít, stačí jej pomocí tlačítka OTEVŘÍT načíst z uložené šablony.

Přečteno: 8527x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.