Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Klasická černobílá fotografie

15. dubna 2008 10:03 | Rubrika: bw-fotografie
Kategorie: ,

V poslední době jsem se přes digitální fotoaparáty vrátil zpět až ke kořenům klasické fotografie, a začal dělat ČB fotografie v domácích podmínkách. Momenty, kdy Vám pod rukama v misce s vývojkou začne vystupovat z bílého kartonu obraz, tohle nedokáže žádná digitální technologie nahradit. Člověk má opravdový tvůrčí pocit, je to skutečná hmatatelná fotografie, ne jen množina dat.

Když jsem začínal s negativním i pozitivním procesem, hledal jsem informace kde se dalo, protože nikdo v mém blízkém okolí zkušenosti s vyvoláváním ani zvětšováním neměl. No a informace hledám pořád, a to je i důvod proč vznikla tahle sekce www stránek. Tady si dělám přehled z různých zdrojů a vlastních zkušeností. Je to spíš pro moji osobní potřebu, ale možná se něco bude hodit i Vám :-)

 

 

Přečteno: 36438x

Komentář

 1. Boris Kjulleněn · 27. dubna 2010 21:14 · # 

  Jen k těm prošlým papírům – nevyhazovat, special vyvojku namichat a trochu jinak zpracovat, kdo ma zajem at mi pisne na mail a ja zaslu oskenovany navod, nechce se mi to vypisovat :-)

 2. Karolína K. · 2. května 2010 10:15 · # 

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde kupujete ( objednáváte ) ustalovač, vývojku a další potřebně věci na vyvolávání.. V ČB jsem žádný obchod nenašla a ve spec. obchodech už to neprodávají!

 3. Milan D. · 2. května 2010 11:05 · # 

  Karolína> prakticky jen přes Internet. V Plzni sice ještě je poslední krámek, kde je možnost v případě nouze narychlo dokoupit vše potřebné (a zaplaťpánbůh za něj), ale přes Internet je to přece jen levnější a sortiment bohatší.

  Zkus mrknout třeba sem:
  Foto Škoda
  Bé Foto
  Photo Life

 4. Tereza · 14. září 2010 18:16 · # 

  Dobrý den, jsem zatím nováček a začala jsem vyvolávat klasickým způsobem prvních pár fotek vyšlo skvěle ale druhý den při vyvolávaní nových fotek jsou celé šedé (je tam jen malý náznak co bylo na negativu) namíchala jsem novou vyvojku ale žádný náznak zlepšení, osvětlený papír to není protože okraje jsou bíle. Nevíte čím by to mohlo být už si nevím rady. děkuji

 5. Milan D. · 14. září 2010 20:10 · # 

  Tereza> Vítej do řad temnokomorníků :-) A jak dopadla proužková zkouška druhý den, ani jeden čas nebyl korektní a všechno bylo šedé? Problém bude někde v osvitu papíru…..co clona na objektivu, vzdálenost objektivu od papíru (nebyl jiný formát papíru)?

  Pokud první den vše dopadlo dobře a místnost je stejně zatemněná a je použito stejné ochranné osvětlení, tak bych zakopaného psa hledal právě někde v osvitu papíru zvětšovákem.

 6. Petr Šimr · 4. března 2011 13:36 · # 

  Dobrý den, řeším problém s praním fotek. Zlikvidoval jsem v bytě vanu a tak sháním pračku na fotky. Nebo alespoň nákres či návod jak ji vyrobit. V minulosti se pračky na fotky vyráběly z materiálu “novodur” až do velikosti fotek 50×60 cm. Právě takovou bych potřeboval. Díky za radu a pomoc.

 7. Milan D. · 4. března 2011 13:56 · # 

  Petr> Dají se koupit již hotová řešení např. u Škody (http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p1070239-cz-paterson-233-major-auto-print-washer-30×40cm-pracka-pro-barytove-papiry), ale cenově je to trochu úlet :-)

  Občas se objeví nějaký inzerát na Paladixu a Aukru, ale chce to mít štěstí.

  Na portálu Temnákomora.cz je návod, jak vyrobit takovou pračku jakou máte na mysli z novodurové trubky. Je to konkrétně v tomhle článku: http://www.temnakomora.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=125
  Bohužel koukám, že to nejdůležitější…obrázky se momentálně nezobrazují. Zkuste kontaktovat přímo autora, jestli by Vám nákres neposlal mailem.

  Lépe Vám asi neporadím :-)

 8. Kozina · 15. května 2012 17:14 · # 

  Zdravim, a kde se prosimtě v Plzni dá sehnat vývojka a ustalovač?

 9. Milan D. · 16. května 2012 08:25 · # 

  Kozina> v Plzni je to poslední dobou hodně špatné a já už prakticky nakupuji jen přes Internet…větší zásobu filmů a chemie na celý rok. Dřív jsem občas když byla nouze zaskočil k Chomátovi na Americké, ale ten už taky skončil :-(

  Napadají mě dvě místa: 1) Foto-Bauer v Martinské (http://www.foto-bauer.cz) 2) v Borské ul. by měla být nějaká nová fotoprodejna, ale ještě jsem tam nebyl!?

 10. Láďa B. · 21. ledna 2014 20:03 · # 

  Dobrý den!
  Škoda že už nefungují stránky o negativním procesu!

 11. Milan D. · 22. ledna 2014 22:31 · # 

  Láďa> už jsem opravil linky, mělo by fungovat

 12. Jiří · 4. února 2014 17:30 · # 

  Dobrý den. Veškerý materiál nakupuji zde: http://fomaobchod.cz/

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.